Американският държавен секретар Хилари Клинтън назначи Стивън Босуърт за специален представител на Държавния департамент за Северна Корея, съобщи Асошиейтед прес.
След среща в Сеул с южнокорейския външен министър Ю Мюн-хван Клинтън обяви назначението на Босуърт и увери, че той е способен и опитен дипломат.
Босуърт е бивш високопоставен кадър на Държавния департамент и бивш посланик на САЩ в Южна Корея. В момента той е декан на факултета по право и дипломация на университета "Тъфтс" в Масачузетс.
Клинтън заяви, че Северна Корея не може да очаква промяна в отношенията си със САЩ, ако продължава да обижда, провокира и да възпрепятства диалога с южната си съседка.
Държавният секретар разкритикува "тираничния режим" в сталинистката Корейска народнодемократична република и похвали Южна Корея за сдържаните й реакции на заплашителната реторика на Пхенян.
Тя увери, че Вашингтон подкрепя дългогодишния си съюзник Сеул в проблемните му отношения с Пхенян.
Клинтън призова властите в Северна Корея да се въздържат от провокации и да прекратят словесната война със Сеул, тъй като тя няма да им донесе нищо добро.
Бъдещето на лидерския пост в Северна Корея е несигурно и САЩ се опасяват, че КНДР може скоро да изпадне в криза кой да заеме мястото на Ким Чен-ир, съобщи Ройтерс.
Правителството на Барак Обама е дълбоко обезпокоено, че потенциална промяна в управлението на Пхенян може да задълбочи напрежението между Северна Корея и нейните съседки, допълни Клинтън.
"Ако има промяна, макар и мирна, това създава повече несигурност и може да окуражи поведение, което да е още по-провокативно като начин да се консолидира властта вътре в обществото", каза държавният секретар пред репортери по време на полета от Индонезия към южнокорейската столица.
Тя добави, че несигурността по отношение на лидерския пост в Северна Корея прави още по-спешна задачата да се измисли стратегия за справяне с ядрената програма на страната.
Изявлението на Хилари Клинтън е рядко, ако не и безпрецедентно публично признание от страна на високопоставен американски служител, че комунистическата държава може да се готви за смяна на властта след информациите, че Ким Чен-ир е преживял инсулт миналата година, посочва Асошиейтед прес.
Най-малкият син на Ким Чен-ир - 25-годишния Ким Чен-ун, започна официалната си политическа кариера. Той е регистриран като кандидат в парламентарните избори в КНДР, съобщи южнокорейската агенция Йонхап, цитирана от Лента.ру.
Това може да означава, че е започнал процесът по назначаване на Ким Чен-ун за приемник на сегашния лидер, смятат източници, цитирани от Йонхап.
Парламентарните избори са насрочени за 8 март, а тъй като във всеки окръг е издиган само по един кандидат, то избирането му е гарантирано.
Йонхап съобщи миналия месец, че в директива до лидерите на партията Ким Чен-ир е посочил за свой приемник сина си Ким Чен-ун.
Ким Чен-ун има европейско образование, но след връщането си в родината не заема никакъв пост, който да му даде необходимата политическа и административна подготовка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!