По-нататък авторът на материала се спира на плановете на британския финансов министър Гордън Браун за икономическа реформа в ЕС и намаляване на бюрокрацията, като го определя като "показност на британската страна". За предстоящата среща на високо равнище между Блеър, Ширак и Шрьодер "Модяр хирлап" приветства с насмешка готовността на лидерите "да поемат тежестта на управлението на всички въпроси и проблеми на 25-те".
Въпреки растящите икономически проблеми и трудности около евроразширяването, унгарският всекидневник изразява увереност, че "водещите европейски държави имат само един приоритет - да превърнат ЕС в равностоен партньор на Вашингтон в световните дела". Оставете настрана това, че ЕС "е импотентен в самата Европа", пише в заключение изданието.
Излизащият в Германия "Тагесцайтунг" пише за нарастваща тревога във Варшава за приемането на Полша в ЕС през май в момент, когато наследството от Втората световна война обтяга германско-полските отношения. Вестникът посочва, че призивите на организации на депортирани немци Полша "да бъде бомбардирана със съдебни дела за връщане на собственост са съживили спомените от Втората световна война". Според "Тагесцайтунг" Варшава се готви да противопостави на вълната съдебни искове откъм Германия поредица юридически постъпки за изплащане на компенсации относно загубите от войната.
В редакционен коментар на изданието се посочва, че опозиционната коалиция на Христиандемократическия съюз и Христиансоциалния съюз (ХДС-ХСС) държи ключа към успокояването на полските страхове. "За съжаление до днес партиите не оставя впечатление, че е достатъчно мъдър, за да намери успокоителни думи", пише в заключение "Тагесцайтунг".
Друг вестник в Германия, "Ди велт", приветства американските предложения за по-строги международни договори за неразпространение на ядреното оръжие. Изданието отбелязва, че инициативата ще циментира съществуващата система от три вида държави - петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, които са легитимни ядрени сили, 40 държави, които могат да доставят ядрени технологии, и останалите страни. "Ди велт" признава, че планът на Вашингтон противоречи на проекта на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) за контрол върху производството на ядрено гориво чрез многостранни споразумения.
"Американците не желаят да бъдат подлагани на проверки и не вярват в ефективността на процедурата", отбелязва вестникът, но смята, че желанието на САЩ да поемат ролята на световен "шериф" прави света по-сигурен. "Кой, ако не САЩ, ще поеме ръководната роля по проблема за неразпространението на оръжията", пита "Ди велт". Коментирайки вестта, че южнокорейски учени са успяли да клонират човешки зародиши, френският "Либерасион" пише в редакционен материал, че независимо от това дали хората "се радват или са ужасени", остава фактът, че "успехът на корейския екип ни приближава към неизбежния ден, когато учените ще напреднат още повече и ще заложат в утробата на жена ембрион, който те са създали". Учените, които са замесени, пише "Либерасион", не са "нито шарлатани, нито луди" и са имали одобрението на своето правителство да работят по проекта. Вестникът отбелязва още, че Азия "е на път да превземе областта на биотехнологиите и генетиката" и това се дължи главно на факта, че "тя не е парализирана от религиозното наследство, което оцветява споровете в Америка и Европа". Според "Либерасион" дебатът за етичността на процеса е необходим, но в светлината на възможността да бъде намерено лечение за заболявания, които са неизлечими в момента, "не трябва ембрионът на надеждата да бъде убиван още в зародиш".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!