Б утилка уиски на цената на един чисто нов "Ягуар"или "Mазерати"? Звучи невероятно, но е факт. Такива бутилки съществуват. Още по-невероятно е, че се намират хора, които ги купуват, разказва сп. "Travel" в новия си брой.
Миналата година на аукцион в Ню Йорк бе продадена бутилка от изключително редкия скоч Glenfiddich Rare Collection 1937. Количеството от безценния еликсир, отлежавало в бъчвата толкова време, се оказало достатъчно, за да напълни едва 61 бутилки. Затова и на въпросния търг бутилката смени собственика си срещу скромната сума 20 000 долара
Преди време на летището в Хонконг бяха изложени 6 бутилки Glenfiddich 1937 при цена 48 хил. долара за бутилка. В момента там е останала само една (!) бутилка и цената й е 380 хил. хонконгски долара. Промените във валутните курсове са ги превърнали в почти 49 хил.
На 28 септември т. г. на търг в Глазгоу бутилка малцово уиски Bowmore, "реколта" 1850, достигна 29 400 паунда. Бутилката бе предложена от анонимен колекционер и за нея, разбира се, наддаваха от самата дестилерия Bowmore (bowmore.co.uk), но отстъпиха под напора на също така анонимен купувач (предположенията са за млад и много богат руснак), участвал в аукциона по телефона.
Подобни случки все по-рядко изненадват британските или американските специалисти. След като хората са готови да платят 5 золара за чашка блудкаво кафе от Starbucks, защо да не отделят 200-300 или дори повече долара или лири за бутилка отлежало уиски, е тяхната логика.
В подкрепа свидетелства статистиката - продажбите на луксозни марки уиски от т. нар. категория "супер премиум" бележи годишен ръст от 17-20%. А Грег Леонард, директор връзки с обществеността в Diageo, най-големия производител на марков алкохол в света, заявява "ние продаваме нещо повече от скъпо уиски, ние продаваме лайфстайл."
Въпросният лайфстайл може да бъде купен и на малки дози. В ресторант Old Homestead Steak House в Borgata Hotel Casino, Атлантик Сити, можете да си поръчате Macallan Fine & Rare 1926 срещу 3300 долара. Не бутилката! Малкото!
Цялата бутилка струва 38 хил. долара, но вече не можете да си я купите, дори да искате, просто защото в ресторанта не е останала нито една! Затова ще трябва да се задоволите с доста по-евтиното Macallan Fine & Rare Collection 1939 на цена от само 10 125 долара за бутилка.
Звучи невероятно, но е факт. От Macallan Fine & Rare 1926 са останали едва няколко бутилки, без да броим тези, които се намират в ръцете на колекционери, и те могат да бъдат открити единствено в ексклузивни магазини за уиски в Лондон.
Под тях обаче стои етикетче с цена от 20 000 паунда или 42 000 долара по-курса в момента.
От тази тенденция вече се стремят да не изостават и производителите на уиски, които целенасочено пускат на пазара ограничени серии суперскъпи продукти. Така например през 2005 г. по случай 200-годишната от раждане на Джон (Джони) Уокър, едноименната компания лансира серия от 200 бутилки.
Уискито в тях е бленд от продукцията на различни дестилерии, някои, отдавна затворили врати, като най-младото уиски в бленда е 45-годишно, а най-старото е на 70.
Тези двеста бутилки така и не бяха пуснати в публична продажба от компанията, а бяха подарени на избрани личности, "оказали съществено влияние върху съвременния живот."
За ценителите с пари бе предназначена лимитирана серия от т.нар. Anniversary Pack. В комплекта влизат бутилка Johnnie Walker Blue Label, рядък бленд от 9 уискита, като най-младото отново е 45-годишно, кристален декантер "Бакара", старомодна писалка и фототипно копие на тефтерчето с рецепти на Александър Уокър, сина на Джони Уокър.
В момента цената на Johnnie Walker 1805 се движи между £ 12 000?16 000 на бутилка, докато тази на Johnnie Walker Anniversary Pack ? само около £ 2000.
По същия начин процедира и друга прочута шотландска дестилерия ? Balvenie. През февруари 2002 г. тя пусна на пазара едва 83 бутилки от 50-годишния малц Balvenie Cask 191. Цената бе 6 хил. паунда и ако проверите на сайта www.balvenie.com, ще ви бъде отговорено със "Sorry, this item has sold out."
И накрая. На сайта whiskyandwines.com цъка истинска бомба със закъснител, която може да разбие всички класации и да промени представите ни за скъпо уиски.
Там се изложени за продан две бутилки ирландско малцово уиски от дестилерията Galway на остров Нън, фалирала в далечната 1908 г. Уискито в тях е дестилирано някъде през 1870-1880 г. или много преди на бял свят да се появят автомобилите, самолетите, телевизията, компютрите, дори електричеството! Обявената цена? 100 хил. паунда за бутилка!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!