А мериканският президент Джордж Буш реши да замрази активите на политически дейци и бизнесмени, които според Белия дом са замесени в трафик на оръжия за Демократична република Конго, пише руското онлайн издание newsru.com.
Сред санкционираните е и бившият офицер от КГБ, днес предприемач, Виктор Бут, който е обвинен в нелегални доставки на оръжия за редица страни, включително африкански.
През 2002 г. ООН публикува доклад, в който детайлно беше описана международна мрежа, занимаваща се с продажба на оръжия за военизирани групировки в Ангола, Конго, Либерия и Сиера Леоне. Като основна фигура в организацията бе посочен бившият летец и офицер от КГБ Виктор Бут, който за бизнес контактите и пътуванията си използвал седем паспорта с различни имена, припомня newsru.com.
"Уошингтън поуст" посочи тогава България като пример в борбата с незаконната търговия с оръжия. Вестникът публикува репортаж от Казанлък, озаглавен "С болка и надежда България ограничава търговията с оръжие".
Вестникът съобщи, че през 1997 и 1998 г. с 37 полета на една транспортна авиокомпания от Бургас са били превозени български оръжия, предназначени уж за легална сделка с Того в Западна Африка. Пратките обаче никога не стигат дотам. Според разследване на ООН крайната им спирка е била Ангола, където се оказват в ръцете на УНИТА. Това са били сделки на Виктор Бут.
През юли.2001 г., във връзка с конференция на ООН за нелегалната търговия с оръжия, българското МВР потвърди за девет полета с товарен самолет "Ил-76" през периода 1995-97 г., осъществени от белгийската компания "Transaviation Network Group".
По същото време софийските вестници "Стандарт" и "Монитор" публикуваха данни за скандала и посочиха, че "мозък" на операцията бил роденият в Душанбе Виктор Бут.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!