Американският президент Джордж Буш каза, че държавата ще отпусне 5 млрд. долара помощ за авиокомпаниите на САЩ, но това е по-малко от половината от исканите 12,5 млрд. долара, които биха спасили отрасъла от фалит. Според някои изчисления загубите на американските превозвачи заради страха от повторни инциденти са близо 1 млрд. долара на ден. След новината за държавната подкрепа обаче цените на акциите на компаниите (паднали двойно след атентатите) леко се покачиха.
Мрачните новини за служителите започнаха в най-големия самолетостроител - "Боинг", които в началото на тази седмица признаха, че до края на 2002 г. се налага да се разделят с 20-30 000 работници.
Според Би Би Си кризата при авиопревозвачите вече се пренася и при поризводителите на оборудване. За пример се посочва компанията Honeywell, изработваща електронните навигационни системи, която се видяла принудена да се лиши допълнително от още 3800 работни места плюс обявените преди близо 8000.
Подобна мярка щели да предприемат и европейските авиопревозвачи, съобщи Би Би Си. Компанията "Бритиш еъруейз" оповести днес, че ще ликвидира още 5200 работни места, след като преди въздушните атаки обяви съкращаването на 1800. 20 машини ще бъдат "пенсионирани", полетите се намаляват с 10%. Специализираната в трансатлантически полети британска компания "Върджин Атлантик" ще освободи от работа 1200 души.
11 000 служители съкращават и "Ю Ес еъруейз", които намаляват и полетите с 23%. 12 000 по-малко ще работят за "Континентъл", при 20% по-малко полети. Загуби след атаките очакват холандската авиокомпания KLM и испанската "Иберия". Германската "Луфтханза" засега реже три от презокеанските си маршрута и замразява новите назначения. "Еър Франс" също няма да взема на работа повече хора и сваля на земята 17 самолета. Скандинавската SAS, чийто управителен съвет подаде колективна оставка в понеделник във връзка с по-отдавнашен скандал, също щяла да ограничи дейността си.
Междувременно Американската асоциация за въздушен транспорт публикува на уеб страницата си послание в памет на жертвите от името на 700-те хиляди служители в US авиокомпаниите, в което уверява, че "Америка ще продължи да се движи". В декларация преди седмица организацията поиска нови, по-строги мерки за сигурност по летищата, включително забрана да се вкарват ножове на борда и система, проверяваща багажа за наличие на експлозиви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!