Решението се окачествява от наблюдателите като най-противоречивото и вероятно най-важно, откакто Буш встъпи в длъжност. С него се прави компромис спрямо привържениците и противниците на изследванията. Последните, сред които са и някои опоненти на абортите, третират ембрионите като пълноценни човешки организми и смятат опитите с тях за убийства. Папа Йоан Павел Втори също лобира лично пред US-президента за забрана на такива научни изследвания. Някои близки съветници на Буш го предупредиха, че рискува да се лиши от гласовете на хората с консервативни и католически възгледи.
"Много мислих, молих се, преценявах всички отзиви", каза Буш, за да подчертае колко трудно е било да се вземе такова решение. Президентът, който също е противник на абортите и силно религиозен методист, отдавна си блъскал главата над тази морална и политическа дилема.
Някои консервативни сенатори обаче също оказали натиск в полза на това решение с аргумента, че хиляди човешки ембриони, които остават излишни в клиниките за лечение на безплодие, обикновено не се използват за нищо. В кампанията в полза на изследванията се включиха дори холивудски звезди като актьора Кристофър Рийв ("Супермен"), който е парализиран в инвалидна количка, Мери Тайлър Мур (болна от диабет) и Майкъл Джей Фокс ("Завръщане в бъдещето"), който страда от болестта на Паркинсон. Благодарение на опитите с ембрионални клетки (Виж повече) учените се надяват да открият способи за лекуване на именно тези неизлечими досега болести.
Проучване на водещи американски медии неотдавна показа, че 60% от жителите на САЩ одобряват подобна стъпка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!