Към четвъртата в Слънчевата система планета летят три космически сонди - една на европейската космическа агенция и две американски. Очаква се европейската сонда "Beagle 2" да кацне на повърхността на Червената планета на 25 декември, а "Spirit" и "Opportunity" - съответно на 3 и 24 януари.
Ако бурите обхванат цялата планета, те ще попречат на слънчевите панели на сондите да се зареждат с енергия.
Пясъчните бури не са нещо необичайно на Марс. Преди две години бе наблюдавана една от най-силните бури на планетата за последните две десетилетия, която продължи няколко седмици. Бурята, която астрономите наблюдават сега, е започнала в началото на декември. Първоначално тя е била малка, но постепенно се е разраснала, обхващайки все по-големи части на планетата.
Целта на първата европейска експедиция до Марс е да се установи има ли там живот. Космическият кораб "Марс експрес", който носи на борда си "Beagle 2", бе изстрелян на 2 юни от космодрума в Байконур. Той измина 400 млн. км докато стигне до целта си. В продължение на шест месеца сондата, която ще се отдели от "Марс експрес" на 19 декември, ще събира данни за почвата и атмосферата на Червената планета, а космическият кораб ще препредава информацията към Земята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!