Б ившата социална министърка Емилия Масларова е единственото ново лице сред предложенията на левицата за осемте министерски поста в коалиционния кабинет с НДСВ и ДПС.
В кабинета, съставен с първия мандат и отхвърлен от Народното събрание, ведомството попадаше в квотата на ДПС и за него бе номиниран д-р Хасан Адемов.
Висшият съвет на соцпартията днес одобри кандидатурите на Стефан Данаилов за културата, проф. Радослав Гайдарски в здравеопазването, Петър Мутафчиев в транспорта, Асен Гагаузов за регионалното развитие, Румен Овчаров в икономиката и енергетиката, както и Румен Петков за МВР.
Ивайло Калфин остава вицепремиер и министър само на външните работи, не и на евроинтеграцията; запазва се и номинацията на партийния лидер Сергей Станишев като премиер, каквото бе желанието на бъдещите коалиционни партньори от НДСВ и въпреки предупрежденията на юристи и заканата на СДС, че повторното му кандидатиране ще бъде оспорено в Конституционния съд.
Отделно за министерството на финансите е номиниран отново бившият зам.-председател на синята партия доц. Пламен Орешарски, зам.-ректор на УНСС, около чиято кандидатура са се обединили и трите страни в коалицията.
Членовете на кабинета ще са общо 17 плюс премиера, което означава, че за НДСВ и ДПС остават осем министерски кресла, които се разпределят в съотношение 5:3.
Юристът от НДСВ Даниел Вълчев, който е един от зам.-председателите на жълтата партия, става министър на образованието и вицепремиер, а Меглена Кунева запазва поста си като министър на евроинтеграцията.
Втори мандат в кабинета ще кара и вицепремиерът в оставка Николай Василев, който има опит в министерствата на икономиката и транспорта и съобщенията, а сега е номиниран за шеф на държавната администрация и административната реформа на мястото на Димитър Калчев.
Юристът Георги Петканов също остава в правителството, но вместо за МВР ще отговаря за правосъдието.
НДСВ запазват Министерството на отбраната, но там зам.-председателят на партията Николай Свинаров е заменен с секретаря Веселин Близнаков.
Трети вицепремиер, както бе предложено и с първия мандат, ще е зам.-председателката на ДПС Емел Етем, която ще отговаря за бедствията и авариите.
За министър на околната среда и водите движението издига отново Джевдет Чакъров, а за земеделието и горите - настоящият министър в оставка Нихат Кабил.
Лидерите на трите формации са имали среща днес по обед, оповестиха още от "Позитано" 20.
В коалиционното им споразумение е записано, че в новото правителство ще има приемственост по отношение на европейската интеграция и във вътрешната политика по време на управлението през 2001-2005 г., а решенията ще се взимат с предварително уговорен консенсус.
Очаква се новият кабинет да бъде гласуван в Народното събрание на извънредно заседание във вторник следобед.
Министерството на младежта и спорта да се транформира в агенция към правителството, искат още социалистите, които по-рано издигаха за мястото на Васил Иванов-Лучано бившата шампионка по спортна стрелба Весела Лечева, сега депутатка от левицата.
Идеята на Коалиция за България за министерство на високите технологии също няма да се реализира - вместо това се предлага със сектора да се занимава държавна агенция.
Третата агенция в структурата на Министерския съвет ще бъде на туризма, който след правителствените промени в началото на годината бе пратен в Министерството на културата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!