Н ДСВ предлага въвеждане на задължително гласуване за предстоящите местни избори. БСП и ДПС опонираха на идеята, защото по този начин нямало да се реши основният въпрос с кризата в доверието в политическите партии.
НДСВ смята да предложи в законопроекта си за местните избори система от санкции за избирателите, които не упражняват правото си на глас, съобщи заместник-председателят на ПГ на НДСВ Минчо Спасов.
Той се мотивира, че в Белгия, Холандия, Люксембург и Гърция гласуването на избори е задължително. В различна степен и интезитет са санкциите в тези страни, като има и части от Италия, в които гласуването е задължително, добави той.
Наблюдавайки как се развива политическият процес в България през последните години - с все по-малка избирателна активност, все по-малко граждани всъщност определят кой да управлява държавата, което не е добре за демокрацията, затова НДСВ предлага да се въведе задължително гласуване, коментира депутатът от НДСВ проф.Огнян Герджиков пред журналисти.
Винаги може да има хора, които не споделят тази идея, но аз смятам, че дали ще бъде формулирано като задължително гласуване или ще бъдат създавани стимули за гласуване, то във всички случаи трябва да се направи крачка в посока на това - колкото се може повече българи да изразят своя глас за определяне на управлението на страната, коментира Герджиков.
Въвеждането на задължителното гласуване обаче би трябвало да е съпътствано с промяна в Конституцията, допълни Герджиков.
Парламентарната група на Коалиция за България е против въвеждането на задължителното гласуване, каза Мая Манолова от левицата. Становището на левицата е, че по този начин не се решава основният въпрос с кризата в доверието в политическите партии и не би се решил наистина въпросът с активността на гражданите, каза Манолова.
Според левицата със забрани, със задължения, санкции и глоби не могат да бъдат накарани хората да гласуват. Ако това се случи, не можем да очакваме, че политиците, които го въведат, ще спечелят, защото протестният вот ще се насочи към гласуване за най-разнообразни и странни политически субекти, което ще доведе до още по-голямо раздробяване на политическия спектър, добави Манолова.
Тя припомни, че идеята не е нова и е била обсъждана и по време на дебата по закона за избиране на български представители в Европейския парламент, а във връзка с промените в Закона за местните избори тя е внесена от ПГ на БНС.
Въпросът със задължителния вот не е европейска практика и е инфантилен опитът да се представи като такава, коментира заместник-председателят на ДПС Лютви Местан.
Дават се примери с четири държави от ЕС, в които има някакви форми на задължителен вот и формалната логика и елементарната аритметика показват, че четири е много по-малко от 23, защото страните-членки на ЕС са 27, добави той.
Когато неучастието на имащите право на глас в избори е оценка за състоянието на политическите партии в България, трябва да си дадем сметка защо избирателят не е припознал нито една политическа сила като носител на своите интереси, каза заместник-председателят на ДПС. По думите му това издава определени проблеми във функционирането на политическата система и отговорността за това е на политическите сили, а не на избирателите.
И когато чрез преобразуване на правото на вот в задължение да се гласува прехвърлим тази отговорност от нас върху избирателите, без те да са припознали някого като носител на интересите си, това е своеобразно наказание, коментира Местан.
Той също смята, че задължението някой да гласува, въпреки че не е припознал никого за носител на своите интереси, ще доведе до изкривяване на политическата система.
Не намирам нищо недемократично във въвеждането на принцип за задължително гласуване, каза пред журналисти Филип Димитров от СДС. Той също припомня, че в пет държави в ЕС прилагат този принцип, в три от тях за негласуване се предвижда глоба, а в две - не.
Аз лично се съмнявам обаче, че това ще е много ефикасно. Не мисля, че това е някакъв вид лекарство срещу скептицизма на хората към избирателния процес изобщо, посочи Димитров.
Идеята, че заставайки пред урната той ще си спомни всичките си възгледи и няма да му влияе по никакъв начин това, че е закаран там зорлем, според мен не е съвсем реалистична, коментира депутатът от СДС.
Мирослав Мурджов от БНС каза, че се надява, докато законопроектът влезе в пленарната зала, повече от депутатите да възприемат задължителното гласуване, защото това е практика в развитите демокрации.
Практиката и събитията през последните години показват, че задължителното гласуване трябва да се въведе, като контратеза на ниската избирателна активност, защото все по-малко хора се интересуват какво се случва в държавата, обезверени от това, което правят политиците, и не на последно място - да се прекрати купуването на гласове, каза Мурджов.
Днес бяха внесени за съдебна регистрация промените в устава, името, Политическия съвет и Контролния съвет на НДСВ, приети от Третия извънреден конгрес на партията, съобщиха от пресцентъра на НДСВ.
Съставът на Политическия съвет е внесен без имената на Андрей Баташов и Антон Станков, поради неоформения на 28 май протокол за тяхното членство в НДСВ.
Новоизбраните членове на Националния съвет не са предложени за регистрация поради факта, че техният брой (20 единодушно избрани) е по-малък от изискуемия по устав. Съгласно устава членовете на Националния съвет трябва да бъдат най-малко 31, избрани от висшия форум на партията, уточняват от партийния пресцентър.
По искане на лидера на партията Симеон Сакскобургготски цялото предишно политическо ръководство на НДСВ подаде оставки.