"Разследват виновните за 762 809 погребани дела", съобщава от първа страница "Труд". Спецгрупа от висши обвинители разследва защо 762 809 дела са потънали в забрава. Това е заявил пред вестника главният прокурор Борис Велчев.
Според думите му първата поука е да не се допуска повторение на станалото досега.
"Ще засилим контрола на всички нива в прокуратурите, така че на прокурорите да не им минава през ума да забавят работата си по делата. В следствието също има потънали дела с изтекла абсолютна давност", допълва Велчев.
Министърът на вътрешните работи Румен Петков определя решението на прокуратурата като силен и смел ход. Тя демонстрира воля нещата да бъдат променени.
"Трябват още 4 млн. лв. за евровота", посочва "24 часа". Това обяви вчера министърът на държавната администрация Николай Василев. Засега в бюджета са предвидени само 8 млн. лв., а толкова евтин вот у нас не е имало.
"Ще се радвам ако успеем да намалим цената на вота до 12 млн. лв., но има вариант да са и 15 млн.", добави Василев.
Колко точно ще струват изборите ще стане ясно на 5 април, когато ще бъде взето правителственото решение за план-сметка.
"Ще подам оставка, но закона заради никоя партия няма да наруша", заявява пред "24 часа" председателят на Централната избирателна комисия Светла Димитрова.
В интервю тя обяснява някои особености на изборите през май. "За първи път ще гласуваме преференциално - за фаворит в листа на партия или коалиция, ако имаме такъв.
Бюлетината ще съдържа максимум 18 кандидати, подредени от политическата сила. Пред името на всеки ще има квадратче с поредния му номер.
Ако избирател не харесва първите в листата например, които имат шанс да бъдат избрани, а този на 15-о място, може да гласува за него."
Димитрова преценява, че преференциалното гласуване ще забави преброяването, но на 25 май евродепутатите ще бъдат обявени.
"БСП чака 700 000 гласа", пише "Стандарт". Избирателна активност от около 35% на вота за евродепутати сочат социологическите изследвания, поръчани от "Позитано" 20.
Според най-песимистичната прогноза червените могат да разчитат на 700 хил. гласа, което е между 21 и 26%.
Левите са сигурни, че ще имат 7 депутати. Втори според проучванията са ГЕРБ с около 600 хил. гласа, трети са "Атака" с 500 хил. и четвърти ДПС - с 380 хил.
"Кметска зестра ще отсее кандидат-градоначалниците" - идеята е на сливенския кмет Йордан Лечков, лансирана на страниците на "Монитор".
"Предлагам съвсем конкретно: като дойде време за кандидатирането, всеки кандидат да вкарва в общата каса по 20 000 лв. и после тези пари да остават за общото благо.
Защото нали всички се кандидатират с мисъл за своя град, за общината, за доброто на хората.
Щом е така, на хората им трябват не бедняци, които гонят длъжност, а имотни хора, които знаят как се управляват пари и как да ги дарят за нещо добро.
И дори да загубят в кметската надпревара, хората ще ги видят, че не са празнословни. А щом милеят за града си, 20 000 всякак ще ги прежалят", смята кметът.
"Напускам СДС заради Петър Стоянов", лаконична е пред "Труд" синята депутатка Елеонора Николова. Тя напусна вчера СДС и депозира оставката си от ПГ на ОДС.
Николова остава в 40-ото Народно събрание като независим депутат. Тя е една от учредителките на Европейски демократичен път (ЕДП).
Признава, че е взела решението трудно и се чувства некомфортно. "СДС точно сега се зачуди дали ще бъдем в Европейската народна партия (ЕНП) или в Консервативната партия.
Познавам хората в СДС и знам техния финансов статус. Те са много далеч от 135-годишната английска консервативна партия.
Неслучайно ние сме приели, че СДС е народна партия, християндемократически ориентирана. Та ние имаме харта на ценностите на СДС като член на ЕНП. Изведнъж се оказа, че трябва да променим същността си", обяснява Николова.
"PR или глупост - отсъдете сами" е коментарът в "Сега". Във фокуса на вниманието са странните ходове на Петър Стоянов пред последните седмици.
Две негови решения станаха за кратък срок изключително благодатна тема за коментари из публичното пространство, макар и с не особено положителен знак.
Първо беше решението да издигне Георги Константинов - според собствените му думи активен борец срещу тоталитаризма и държавата, за член на Комисията за досиетата.
Напълно обяснима е упоритостта, с която Стоянов стои зад кандидатурата му - колкото по-дълго се раздува случаят, толкова по-добре е за разпознаваемостта на сините сред масите.
Преди дни синият лидер ни връхлетя с друга новина - че е решил да се присъедини към европейските консерватори в разрез с политиката на ЕНП.
Според автора СДС, както и много други десни партии в България, е с почти затихващи функции, така че шум, какъвто и да е, ще му дойде добре.
"15 десни правят фронт, ГЕРБ и ЕДП отказват", съобщава "24 часа". 15 десни партии учредиха вчера с протокол съюз за единни действия на местните избори наесен.
Те ще са загрявка към основната цел на новия фронт - силно съвместно представяне на парламентарния вот.
Сред подписалите са зам.-председателят на СДС Иван Колчаков, който обаче щял да подложи документа на обсъждане в синята партия, ССД, БДС "Радикали", БЗНС-НС, земеделците от "Никола Петкав" и др.
Въпреки очакваното присъствие на ГЕРБ, ЕДП и "Новото време", които участваха на първата дясна среща, вчера в НДК техни хора не се появиха. Съюзът се обявява срещу политико-икономическата мафия и за прочистване от корумпирани служители.
"Бойко Борисов: Идат предсрочни избори", отбелязва "Труд". "Предсрочните избори идват, те са ни на вратата. Няма значение дали ги искаме", казва в изявление столичният кмет.
Неформалният лидер на ГЕРБ посочи СДС като желан партньор на партията му, която вече има споразумения за евровота с ВМРО, БЗНС-НС и сдружение ЕДП. Според Борисов най-качествените политици в България са в ДПС.
Лошото било, че не се занимават само с политика, а и с бизнес. Само ГЕРБ може да промени статуквото в държавата, убеден е Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!