Б роят на загиналите при земетресението на индонезийския остров Ява с магнитуд 6,2 по Рихтер надхвърли 5000 души, съобщават местните власти.
Броят на ранените е над 10 000 души, 200 000 са останали без дом. В засегнатите от катастрофата райони имало остър недостиг на медикаменти.
Регистрирани са 450 вторични труса,
съобщи индонезийското управление по метеорология и геофизика. Най-силният от тях бил с магнитуд 5,2 по Рихтер и бил регистриран около два часа след вчерашното земетресение. Другите били под 4-та степен.
Близо 2/3 от загиналите са в град Бантул в провинция Йогякарта, където е регистрирана най-високата плътност на населението в целия свят. По данни на УНИЦЕФ 1/3 от жертвите са деца. 80% от зданията в Бантул са сринати.
В района действат части на индонезийската армия. Военни самолети правят снимки от въздуха, за да се установят размерите на катастрофата и да се получи по-точна представа в кои райони са най-големите разрушения.
Епицентърът на земетресението е бил на 80 км източно от вулкана Мерапи, който няколко дни преди трусовете започна да проявява признаци на вулканична активност. Сеизмолози предупреждават, че е възможно земетресението да предизвика изригване, тъй като веднага след труса била регистрирана рязко повишена активност.
Ява е смятан за най-гъсто населеният остров в света
На него са разположени четири изследователски ядрени реактора с мощност около 250 киловата, за които властите твърдят, че не са пострадали при земетресението.
Хиндуисткият храм Прамбанан, построен през IX век, е пострадал сериозно. Най-големият будистки храм в света, Борободур, построен преди 1200 години и смятан за едно от "чудесата на света", обаче е останал непокътнат. Той е разположен на 40 км от град Джокякарта на остров Ява. Туристи продължавали да го посещават дори в неделя, съобщиха индонезийските власти.
Построена между 750 и 850 г., колосалната каменна пирамида, преоткрита през 1815 г. след векове забвение под пепелта на вулкана Мерапи, бе реставрирана през 1970 г. под егидата на ЮНЕСКО.
Международният червен кръст апелира за 9,85 млн. долара
неотложна финансова помощ за пострадалите
Международните хуманитарни организации спешно прехвърлят всички налични запаси от временни складове на територията на Индонезия към засегнатите райони.
Великобритания обяви, че отпуска 5,5 млн. долара помощ, ЕС - 3,8 млн., САЩ - 2,5 млн., Австралия - 2,3 млн., Китай - 2 млн., Канада - 1,8 млн.
Конференцията на католическите епископи в Италия, откликвайки на призива на папа Бенедикт XVI, отпуска близо 2 млн. долара за закупуване на медикаменти и храни за пострадалите от земетресението.
Това е третото голямо земетресение в Индонезия през последните 18 месеца.
През декември 2004 г. силно земетресение предизвика огромна вълна, която остави след себе си 170 000 загинали или безследно изчезнали.
Земетресение с магнитуд 6,7 по скалата на Рихтер разлюля в 4.36 ч. в неделя островната държава Тонга в южния Тихи океан, съобщиха сеизмолозите от американското бюро за геологически наблюдения. Епицентърът на труса се намирал на 145 км североизточно от столицата Нукуалофа на дълбочина 50 км, предаде АФП.
Трус с магнитуд 6,2 по Рихтер е разтърсил в 5,12 ч. остров Нова Британия, на 605 км североизточно от столицата на Папуа-Нова Гвинея - Порт Морсби, съобщи австралийската обсерватория по геологически науки. Няма сведения за жертви или разрушения.
Силен трус бе регистриран в неделя и на Филипините. Тихоокеанският център за предупрежедние за цунами на Хавайските острови съобщи, че няма опасност от гигантски вълни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!