Р умънският министър на земеделието Георге Флутур потвърди, че установеният в страната му вирус на птичи грип е с опасния за хората щам H5N1.
Представител на румънската ветеринарна служба също потвърди, че според лабораторните изследвания във Великобритания откритият в Румъния вирус е смъртоносният H5N1, който смятан за най-пряката заплаха за здравето на хората.
Учените смятат, че вирусът H5N1 мутира към форма, която би могла да се разпространява между хората. Според специалистите ако вирусът наистина получи способността да се предава лесно от човек на човек, това би довело до тежко засягане от болестта на 25 млн. души и до смъртта на 7 млн.
В петък Световната здравна организация (СЗО) омаловажи опасността от птичи грип за човешкото здраве в близко бъдеще и посъветва хората да не се запасяват с лекарства против болестта, макар да се безпокои от
разпространението на заразата в Европа.
СЗО призна, че е обезпокоена от появата на птичи грип заради вируса H5N1, но не повишава степента на епидемиологична тревога.
Равнището на епидемиологична тревога остава на трета степен - нов вирус предизвиква инфекции, но не се предава лесно от човек на човек, уточни организацията в специално изявление.
Степените на епидемиологична тревога на СЗО са от 1 до 6. Шестата отговаря на смъртоносна пандемия.
Почти по същото време обаче европейски експерти по птичи грип обявиха в Брюксел нови мерки за предотвратяване на разпространението на болестта.
Специалистите поискаха от европейските правителства да определят районите, където опасността от разпространението на заразата е най- голяма, и да вземат мерки за изолиране на домашните птици от мигриращите, за да бъде намален до минимум рискът.
Страните членки трябва да предприемат необходимите мерки в зависимост от ситуацията в страната, така че да намалят риска от предаване на птичи грип от диви на домашни птици, се казва в изявление на Европейската комисия след заседанието.
Особено в най-застрашените райони това може да включва домашните птици да бъдат държани затворени, се посочва в документа.
На заседанието са били приети общи критерии за прилагане на такива мерки, сред които разположението на ферми на пътя на мигриращите птици, отглеждане на домашни птици на открито и други. Всички правителства от ЕС се задължават да уведомят Комисията за заплануваните от тях мерки до 5 ноември.
В доклада се посочва още, че ЕК следи внимателно ситуацията в Турция, България и Румъния. Ройтерс припомня, че екип от експерти на ЕС ще посети Турция и България идната седмица. Трима европейски специалисти ще бъдат изпратени и в Румъния.
Освен това експертите поискаха да бъде засилен контрола по границите, за да се предотврати вноса на птиче месо от Румъния и Турция в ЕС, както да се наблюдава миграцията на птиците. Те призоваха собствениците на птицеферми да следят внимателно за симптоми на болестта и да уведомяват незабавно властите.
По-късно в събота държавният секретар в министерството на здравеопазването на Румъния Влад Илиеску заявил, че засега не съществува никакво съмнение за случаи на птичи грип при хора, предаде агенция Франс прес, цитирана от БТА.
Илиеску казал, че санитарните власти продължават да ваксинират срещу сезонния грип хората, които живеят в засегнатите от птичия грип райони. Румънските власти ще предпиемат допълнителни мерки с цел предотвратяване на заразата с птичи грип в страната в шест окръга от добруджанския регион, съобщил румънският министър на земеделието Георге Флутур.
Гражданите, които пътуват извън определената от румънските власти зона, ще трябва да преминават през контролни пунктове на пътищата, където ще бъдат подлагани на дезинфекция.
В шест окръга от района на румънска Добруджа ще започне медицинско наблюдение на всички домашни птици. Извън определените окръзи ще бъде забранено транспортирането на живи птици, а пернатите от домашните
стопанства ще трябва да бъдат държани затворени в курници или в
дворове, за да се избегне контактът между тях и диви птици, посочва Ройтерс.
Изолирани трябва да бъдат също и прасетата, тъй като според Флутур те също можели да бъдат носители на вируса.