"Прокуратурата иска имунитета на Румен Петков", е челното заглавие на в. "Сега". Според изданието следващата седмица главният прокурор Борис Велчев щял да поиска да бъде свален депутатския имунитет на бившия вътрешен министър Румен Петков.
Само така прокуратурата ще може да му повдигне обвинение зарази осветляването на Алексей Петров като секретен агент, пише "Сега".
Според публикацията двама души са свидетелствали, че бившият вътрешен министър е бил предупреден за съмнителните контакти на ексшефа на ГДБОП Иван Иванов.
"Брюксел потвърди за опасност от изолация на България", пише "Дневник". България наистина е получила предупреждения за политически и финансови санкции, включително заплаха да загуби правото си на глас и замразяване на 11-те млрд. евро, които трябва да получи от ЕС до 2013 г., съобщил пред вестника Елмар Брок, председател на комисията по външна политика в Европарламента.
"Европа следи под лупа 10 знакови дела", е челното заглавие на "Монитор", който се позовава на думи на правосъдния министър Меглена Тачева. Според
изданието едно от делата било приключилото дело на Димитър Желязков-Очите.
Източници на вестника от прокуратурата твърдят, че сред останалите процеси са делата срещу братята Красимир и Николай Маринови - Маргините, бившия шеф на "Топлофикация" Валентин Димитров, убийството на шефката на митниците Шинка Манова, както и разследването за купуването на
гласове по време на местните избори през 2007 г.
"Майкъл Лий сочи корупция по пет начина", анализира във в. "24 часа" Леа Коен, бивш посланик на България в ЕС и НАТО. В писмото му са употребени всички видове евфемизми и синоними на понятието - подозрения за измами и конфликт на интереси, предполагаемо лошо управление, непълни и незадоволителни отговори, случаи на нередности в централното звено за финансиране и договаряне, конфликт на интереси за целия ръководен състав, отбелязва авторът.
Писмото от Брюксел очаква своя отговор, правилният отговор ще удовлетвори не само Брюксел, но преди всичко българските граждани, се посочва в материала.
"МВР в цайтнот", коментира "Капитал". Вестникът посочва, че новият вътрешен министър Михаил Миков трябва да започне мащабна реформа в МВР и същевременно да покаже, че министерството може да се бори с организираната престъпност и корупцията по висшите етажи, а в същото време мандатът на кабинета изтича след по-малко от година.
"Следващият кабинет отново коалиционен", е челното заглавие на "Дума". Изводът на вестника е на база на проучване на НЦИОМ, според което 27% от хората била дали гласа си за ГЕРБ, БСП би взела почти 16%, а ДПС - 8%.
"У нас политическите проекти все се разпадат", коментира пред "Труд" Харалан Александров, социален антрополог. Той смята, че ако неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов прави коалиция с някого, може да се окаже, че БСП е единственият възможен вариант.
Според него се оказва, че устойчивото на политическия терен е БСП и това е факторът, с който всички трябва да се съобразяват.
И ДПС, но тя е корпорация с много силна етнокултурна спойка и ако не беше етническият елемент, вероятно и нейният електорат би се разпилял, допълва Александров.
"Доган е мениджър на авторитарна етническа корпорация", заявява пред "Класа" политологът Огнян Минчев.
Монополизирането на етническия вот от кръга на Доган със средствата на изнудване, заплахи и разпалване на въображаеми страхове от "нов възродителен процес" води останалите партии към предпазлива позиция спрямо ДПС, смята той.
"Според анализ на Европейската комисия с евтината храна дотук", е челното заглавие на "Труд". България може да спечели от поскъпването на храните в света, ако се превърне от нетен вносител в износител, пише изданието.
Предпоставката за това е да не се изпусне финансовата помощ за земеделието, която ЕС й е приготвил. Такива изводи могат да се направят от анализ на Европейската комисия за цените на храните, пише "Труд".
Според документ пълненето на хладилника в световен мащаб щяло да става все по-скъпо, макар да се очаква цените да слязат от пиковите си равнища от началото на следващата година. Засега обаче България е сред губещите, а това се отразява най-вече на населението - за година у нас храните поскъпнаха с 21.8%, а в 15-те стари членки на ЕС - 5-7%, коментира вестникът.
"Какво надува инфлацията", анализира "Капитал". За България е неизбежно да има значително по-висока инфлация от развитите икономики - към нарастването, което внасяме отвън (цени на суровини), се добавя и догонването на цените в страните от ЕС, коментира изданието.
Рекордният ръст на инфлацията през последните 12 месеца се дължи главно на храните, отбелязва вестникът и посочва, че все още най-голям дял в разходите на българина имат храните.
"БНБ удря рамо на ПИБ", пише в голям материал "Труд". Състоянието на Първа инвестиционна банка е изключително добро, коментира, цитиран от вестника, управителят на БНБ Иван Искров по повод разпространяваните слухове за финансови затруднения на банката.
Искров посочва, че при разследването на този скандал трябва да се стигне до край и да се разбере кой е виновникът. Лично аз ще искам от прокуратурата да получавам непрекъснато информация как се работи по разкриването на този случай, заявява той.
"Българката вече не се бои да ражда", пише в заглавие "Труд". Раждаемостта през миналата година се е увеличала - на бял свят са дошли 75 349 българчета, а през 2006 г. те са били 74 495.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!