"Здравната каса само за бедните", е челното заглавие на "24 часа". Един от вариантите за нова здравна стратегия, който съветът на коалицията ще обсъди в Хисар, щял да е българите да плащат с 2-3% по-високи здравни осигуровки от догодина, а здравната каса да работи като здравен фонд и да финансира лечението само на бедни и безработни.
За останалите се предлага касата да покрива само неотложната помощ. 10 лицензирани здравни фонда трябвало да поемат управлението на останалия финансов ресурс в здравеопазването.
Идеята на ДПС била да си остане националната каса, но да се въведе задължителен допълнителен стълб, както при пенсионното осигуряване, и човек сам да избира в кой фонд да отидат допълнителните 2-3 процента.
Лансираната от БСП схема обаче предвижда всеки гражданин да се осигурява в който си иска фонд - да остане в държавната каса или да отиде в частен.
"С ГЕРБ ще управляваме поне два мандата", твърди пред "Труд" доц. Атанас Щерев от ПГ "Българска нова демокрация". БНД изповядва 12 идейни ценности, свързани с дясноцентристкото пространство, искаме да се обединим с всички, за които те също са ръководни в живота, посочва той.
Идеята е с ГЕРБ да направим дясноцетристко управление в България поне за два мандата, това е единственият шанс за по-добър живот на българите в ЕС, смята той. Щерев коментира още, че националната здравна стратегия и в последния вид няма да мине и ще се провали.
Според него НДСВ и ДПС имат правилни виждания за реформата в здравеопазването, но в БСП битували призраци от миналото.
"Кабинетът закъснява с признаването на Косово", казва пред "Класа" депутатът от ОДС Надежда Михайлова. Тя коментира и намерението на опозицията за внасяне на вот на недоверие.
Вотът е математика, в този смисъл не може да се очаква, че ще успее, но по-важното е, че чрез него обществото ще бъде сериозно предупредено какво се случва в управляващата коалиция, смята тя.
"Кабинетът окопава ли се или спринтира", анализира в "24 часа" политологът Румяна Коларова. Министрите гледат да запазят местата си по два начина - едните се опитват да компенсират гафовете в управлението чрез вярност към лидера и партията си, а другите чрез коригиране на управленските си методи, стратегии и приоритети, смята тя..
Така се стига до драмата на Сергей Станишев - ако иска да направи кабинета си ефективен, трябва да запази министрите, станали неудобни на своите партии и лидери, а ако иска да угоди на коалиционните си партньори, трябва да се провали в управлението, пише Коларова.
"Държат в шах царя с панайотките", казва пред "Стандарт" лидерът на Новото време Емил Кошлуков. Според него е съвсем логично Симеон Сакскобургготски да поиска да отстрани "панайотките" от правителството. Те не могат да претендират да са в правителство с БСП и в същото време да са в опозиция, допълва той.
"Борисов копира номерата на Симеон", коментира "Сега". Като царя лидерът на ГЕРБ употребява и захвърля своите партньори, което обаче може да му изиграе лоша шега, смята авторът.
"БСП няма да подкрепи бюджета за София", съобщава "24 часа". Екзотичните решения на кмета Бойко Борисов по проблемите с боклука, трафика и софийската инфраструктура не са адекватни, цитира изданието думи на премиера Сергей Станишев след среща на ИБ на БСП и лидерите на социалистите в столицата.
Депутатите от всички политически сили се разбраха да се откажат от създаването на избирателен кодекс заради липсата на време за написването му, съобщава "Сега".
Вчера парламентаристите се договорили да се съсредоточат върху написването на три нови изборни закона - за депутати, за наши представители в Европарламента и за постоянна изборна администрация.
"Комични лидери оглавяват 270 партии", коментира в материал за "Монитор" проф. Георги Бакалов. Нима е толкова трудно да има текстове в избирателния закон, които да въведат по-строг ред в регистрацията на подобни фантоми, за чието съществуване научаваме само на избори, пита той.
"Висшето ни образование е разграден двор", коментира пред "Труд" проф. Борислав Борисов, председател на Съвета на ректорите и ректор на УНСС.
Всеки си прави висше училище, никнат колежи и псевдообразователни структури, коментира Борисов. Според него работата на Националната агенция за оценяване и акредитация трябва да се промени.
Агенцията поставя някаква оценка на висшето училище, но няма никакъв ефект от нея, няма механизми за въздействие върху системата, коментира той.
"Набуко" е по-доброто решение за България", твърди пред "Монитор" Велизар Шаламанов, един от авторите на проекта за новата Стратегия за сигурност на Република България.
Според него стратегията трябва да бъде приета от парламента не по-късно от март, така че България да може да се яви с нея на срещата на върха на НАТО в Букурещ.
"Биг Брадър" за фришоповете ни", съобщава "24 часа". Спешни справки за оборотите, структура на продажбите, собственик, срок на разрешителното и размер на направените инвестиции да се поиска от всички безмитни оператори, а финансовото министерство да събере и анализира информацията до 10 дни.
Това било решено вчера на работна среща в МВР, пише вестникът. Друго решение от срещата било митниците и МВР да осигурят 24-часов контрол над видеокамерите, поставени във всеки обект за безмитна търговия.
"Четири сценария за безмитните магазини" прогнозира в материал за "Сега" Георги Кадиев, общински съветник от БСП в София.
Единият е затваряне на всички безмитни обекти, другият - да се затворят само обектите на сухопътни граници поради трудностите с контрола по тях, третият вариант е да има ограничение кои стоки могат да се продават в безмитни обекти, а четвъртият - да не се пипа нищо, но да се засили контролът.
"Държавата запорира земята на "Кремиковци", съобщава "Стандарт". Държавата е поискала запор, за да се гарантира, че заводът няма да попадне в ръцете на спекуланти, които да го нарежат и да продадат апетитните терени. Искането е направено миналата седмица пред съда и засега няма отговор.
"Спрените реактори в АЕЦ са гаф", заявява пред "Труд" Иван Генов, изп. директор на АЕЦ "Козлодуй". Според него трябва да има референдум за двата блока. Такова допитване ще бъде може би най-силния вътрешен аргумент, който ще помогне на правителството, разбира се, важна е и позицията на държавите в региона, коментира той.
"България е енергийно най-неефективната страна в ЕС", според доклад на Световния енергиен съвет, цитиран от първа страница на "Дневник".
Според анализаторите потенциалът за увеличаване на ефективността в новите страни-членки на ЕС е голям и това може да доведе до ускоряване на икономическия ръст.
"Не съм адвокат на царя", заявява пред "24 часа" земеделският министър Нихат Кабил. Не искам през цялото време в общественото съзнание да бъда експониран от българските медии едва ли не като адвокат на всичките царски имоти, които са възстановени, коментира той.
Не мога да разбера, след като тази приключила прокурорска преписка със съответно определение е изпратена при мен за сведение, защо всички си мислят, че аз съм човекът, който трябва да реши казуса, посочва Кабил.
"Брюксел иска до 5 месеца SMS-ите да поевтинеят", съобщава от първа страница "Сега". Еврокомисарят Вивиан Рединг е дала срок на европейските мобилни оператори до лятото да свалят драстично цените и на МMS-ите и ползването на интернет.
"Владици и мюфтии единни за вероучението", пише "Труд". Изданието съобщава за позицията на Светия синод, че иска задължително въвеждане на изучаването на религия от предучилищна възраст, а обучението да бъде профилирано в поне 3 направления - православие, ислям, католицизъм.
Вестникът информира, че на пресконференцията, организирана от синода, е имало и представители на Главното мюфтийство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!