"Би итиш петролиъм" (БП, BP.com) се опитва да "купи мълчанието" на най-добрите учени в САЩ, за да укрепи защитата си срещу съдебни искове, свързани с петролния разлив в Мексиканския залив.
Това твърди пред Би Би Си председателят на Американската асоциация на професорите Кери Нелсън.
Срещу британския петролен концерн се водят вече над 300 дела след експлозията на
петролната й платформа, която доведе до най-тежката екологична катастрофа в историята на САЩ.
БП заяви в декларация, че е наела над десет учени на национално и местно ниво, които "имат опит с ресурсите на Мексиканския залив".
Би Би Си е получила достъп до един от договорите, предлагани от компанията на тези изследователи.
В него изрично се посочва, че те нямат право да публикуват резултатите от изследванията, които правят за БП, или да споделят устно информация за срок от поне три години или докато американското правителство не одобри окончателно плана на компанията за възстановяване на залива.
Освен това наетите учени са длъжни да следват инструкциите на юристите и останалите съветници на БП.
Петролният гигант твърди, че не поставя пречки пред обмена на научна информация по случая, но според адвокати на природозащитните организации, прегледали договорите, компанията контролира целия процес и
лишава обществеността от надеждна информация и прозрачност
Юристите на БП предложили на някои от учените до 250 долара на час, ако предоставят услугите си.
Кери Нелсън обаче съветва колегите си да размислят добре, преди да подпишат договор с корпорация, която е заложила на карта толкова мощни икономически интереси.
Междувременно стана ясно, че двама мениджъри на "Бритиш петролиъм" са първите заподозрени при разследването на американските власти за аварията, пише в. "Уолстрийт джърнъл", цитирайки неназовани източници.
Става въпрос за Робърт Калуза, наблюдаващ работата на платформата, и вицепрезидентът на БП Патрик О'Брайън, който отговаря за сондажната дейност. В момента на инцидента и двамата са се намирали на самата платформа.
Според цитираните източници по-рано като замесени в случая са били споменати петима сътрудници на компанията "Трансоушън", на която принадлежи потъналата платформа.
Обект на разследване са общо 16 души - сътрудници на БП и на подизпълнители, включително "Трансоушън". Всички те са под защитата на презумпцията за невинност.
Федералното разследване на аварията започна на 2 юни, а на 11 юни главният прокурор на САЩ, който е и министър на правосъдието, Ерик Холдър съобщи, че неговото ведомство разпитва свидетели.
Вчера в. "Ню Йорк таймс" писа,
че работници на петролната платформа
"Дийпуотър хърайзън"
изразяват
безпокойство от мерките за безопасност
в поверително проучване, извършено
месец преди експлозията. В него се споменават най-малко 26 компонента и системи на платформата, чието състояние е оценено като лошо или много лошо, твърди изданието.
Изследването е извършено в периода 12-16 март на самата платформа сред 40 сондьори. Само половината от анкетираните работници са заявили, че биха докладвали за действия, водещи до потенциални рискови ситуации, без да се опасяват от служебни репресии.
"Този страх изглежда е бил породен от решенията, вземани в Хюстън, а не от решенията на ръководителите на платформата", цитира доклада в. "Ню Йорк таймс".
Дни преди приключването на операцията по поставянето на постоянна фуния в петролния кладенец, днес бе обявено, че работите са прекратени.
Адмирал Тад Алън, който ръководи от името на правителството на САЩ операцията по спиране на разлива, обясни, че поради лошото време може да се наложи да се отвори "запушалката", която съдържа събиран една седмица петрол, докато инженерите изчакат края на бурята.
Властите на САЩ наредиха евакуацията на още кораби и хора, които се борят с екокатастрофата, заради наближаването на тропическата буря Бони.
"Бритиш петролиъм" купувал учени в своя защита
Двама мениджъри на петролната компания са първите заподозрени при разследването на американските власти за аварията, твърди в. "Уолстрийт джърнъл"
23 юли 2010, 15:07
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!