Д о 45 хил. "нежелани" имигранти от България и Румъния може да влязат законно във Великобритания, когато тези две държави се присъединят към ЕС догодина, сочи поверителен доклад на британското МВР, цитиран във в. "Сънди таймс".
Вътрешното министерство (Хоум офис) е изготвило поверителен "предупредителен списък" на граждани от двете балкански държави, повечето от които са заподозрени в принадлежност към престъпни групировки или представляват някакъв друг риск за сигурността.
Според документ, разпространен в британския парламент миналата седмица, министрите се опасяват, че след като България и Румъния станат членки на ЕС, никой няма да е в състояние да спре тези хора да се настанят във Великобритания и да претендират за държавни помощи, пише вестникът.
Документът разкрива, че според правителствени прогнози през първата година след присъединяването на двете държави във Великобритания ще пристигнат между 60 000 и 140 хил. българи и румънци.
Списъкът на "нежеланите" измежду тях е изготвен от Дирекцията по имиграцията и националността и от други правоохранителни агенции въз основа на досиета на българи и румънци, които са влезли или са опитали да влязат в страната - вкл. такива, които са били върнати заради имиграционни нарушения, паспортна измама и връзки с престъпни групировки.
Числото 45 хил. обаче може и да е по-ниско от реалното, защото то включва само хората, които са известни на британските власти от разследвания във връзка с организираната престъпност или откраднати паспорти, отбелязва "Сънди таймс".
След като България и Румъния се присъединят към ЕС, ще е по-трудно да се експулсират такива "нежелани" лица или да им се попречи да влязат във Великобритания, предупреждава авторката на доклада - държавният министър от вътрешното министерство Джоан Райън.
Сега чрез проверките при процедурата за получаване на виза такива престъпници могат да бъдат идентифицирани и да им се забрани влизане в Обединеното кралство. Като граждани на ЕС обаче ще им трябва само да представят валиден паспорт на британската граница.
Поради това докладът разкрива, че министрите обмислят да откажат на българските и румънските граждани правото да работят във Великобритания, отбелязва вестникът.
В доклада на британското вътрешно министерство пише, че имигрантите от България и Румъния ще са ще изпъкват повече в сравнение с гражданите на други източноевропейски страни, защото за разлика например от поляците, нямат добре организирани общности във Великобритания.
Съществуват и притеснения, че тези имигранти ще донесат със себе си организираната престъпност и корупцията, които са по-разпространени в техните две държави, пише още "Сънди таймс".
Докладът е тема и на редакционния коментар в седмичника, озаглавен "Добре дошли, но донякъде", в който се казва:
Изминалите две години промениха отношението ни миграцията и националността. Разширяването на ЕС на изток преди две години предизвика различни страхове.
Ще бъдем заляти от кандидати за държавни помощи от бившите комунистически сателити на Съветския съюз, предупреждаваха някои. Или по-лошо, роми ще навлязат във Великобритания и ще установят лагерите си във всяко село и паланка.
Както обаче се оказа, а и както казахме навремето, идването на граждани от осемте присъединили се през май 2004 г. източноевропейски страни бе изключително полезно. Най-големият човешки прилив в историята ни - около 0,5 млн. души - премина забележително гладко.
Имигрантите започнаха всякакъв вид работа, от водопроводчици до финансисти, и се интегрираха забележително добре. Междувременно получихме шокиращи доказателства, най-вече с бомбените атентати от 7 юли м.г., за липсата на интеграция сред едно малцинство от по-старите имигрантски общности.
Страховете от рисковете, създавани от "вълна" законни имигранти от Източна Европа може да са отклонили вниманието от задачата с борбата с незаконните имигранти и от заплахата на врага сред нас.
Сега правителството преразглежда въпроса с имиграцията от Източна Европа. Ако получат окончателно одобрение, България и Румъния ще се присединят към ЕС през януари.
Изтекъл доклад от вътрешното министерство разкрива безпокойство от 45 хил. "нежелани" граждани от тези страни - нежелани, защото са били замесени в паспортна измама и в друга престъпна дейност.
Министрите се тревожат, че българите и румънците - от които се очакват до 140 000 - ще са "по-видими" имигранти и че реакциите в стил "стига толкова" стават все по-твърди във Великобритания.
Те обмислят дали да ограничат достъпа за тях, както други държави от ЕС постъпиха с гражданите на осемте присъединили се през 2004 г. източноевропейски страни.
За Великобритания би било грешка да третира България и Румъния различно от Полша. При положение че има вакантни места за тях, работниците им трябва да бъдат посрещнати с "добре дошли".
Иначе от само себе си се разбира, че правителството трябва да прави всичко възможно да държи престъпниците извън страната ни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!