Джон Рийд обмисля планове за отказ на пълни права за работа във Великобритания на българи и румънци. Двете страни трябва да се присъединят към ЕС през януари и потенциалният наплив от работници поражда разногласия в кабинета.
Стана ясно, че министърът на вътрешните работи, подкрепен от зам.-министъра Джон Хатън, отговарящ за трудовата заетост и пенсионното дело, обсъждат временна забрана.
Външното министерство иска Великобритания да запази политиката на "отворени врати" за работници от ЕС. Срещу плана се обяви министърът по европейските въпроси Джеф Хун, според когото това би означавало неспазване на поетите обещания към тези страни, присъединяващи се към ЕС 15 години след скъсване на връзките си с бившия Съветски съюз.
Джон Хатън смята, че Великобритания не е готова
политически за друга голяма потенциална вълна от евроимигранти, особено на фона на очакванията, че броят им от Румъния и България ще бъде изключително висок поради сравнително неразвитите икономики на тези страни и 8-процентната безработица.
Съществуват и страхове, че напускането на квалифицирани кадри ще има опустошителен ефект за самите страни. Според Хатън няма ясен сигнал, че притокът от работници - имигранти от предишната група присъединили се към ЕС страни, е допринесъл за увеличаването със 100 000 на броя на регистрираните търсещи работа.
Основната част от пришълците са се настанили в югоизточната част на страната, но горепосочените са равномерно разпределени из Великобритания, което предполага, че
имигрантите не отнемат работата на местните хора.
Въпросът за ограничаването на правата на българи и румънци още не е разгледан в кабинета, но е ясно, че Рийд и Хатън подкрепят мярката. Решение ще бъде взето през октомври и може да е съобразено с решението на останалите страни от ЕС.
Хатън, който отговаря за трудовата заетост, както и вътрешният министър, са най-високопоставените членове на кабинета, участващи в дискусиите.
Членството в ЕС дава право на свободно пътуване, но страните имат някакви ограничения върху правото за работа и могат да налагат така наречения "7-годишен преходен период".
Великобритания е една от първите страни в ЕС, която отвори вратите си за работници от новоприсъединилите се страни. Правителството изчисли, че през 2004 г. ще дойдат 13 000 работници. Но само от Полша и другите източноевропейски държави пристигнаха стотици хиляди души, много от тях за кратко време, което е 20 пъти повече от прогнозите.
Няма точна оценка за числото на очакваните румънци и българи,
но прогнозите варират от 40 000 до 300 000. Вътрешното министерство смята, че броят може да е по-малък от 60 000, но министрите от кабинета не искат да поемат рискове след предишните погрешни статистики.
В миналото държавниците защитаваха многото имигранти с аргумента, че отвореното общество е процъфтяващо общество и че това помага да се намали инфлацията на заплатите.
Междувременно се засили тревогата за трафика на хора и нивото на организираната престъпност в България и Румъния.
Дейвид Джонстън, шеф от британската полиция, предупреди за перспективата от нелегално пристигане на хора от още "по-застрашителните" им съседи като Сърбия и Албания.
Когато България се присъедини към ЕС, тези хора ще трябва просто да преминат границата, за да влязат в Западна Европа, напомня Джонстън. Той посети София за среща с колегите си от българската полиция и организира размяна на служители.
Полицаят предупреди, че организираната търговия с хора от източна Европа вече се е прехвърлила във Великобритания.
Много от жертвите мислели, че идват на Острова за по-добър живот,
да работят в хотели или в сферата на обслужването, но реално тук са принудени да проституират, обяснява Джонстън. Полицията претърси бардаци в Лондон миналата седмица и освободи 16 жени, отвлечени от Източна Европа.
По-рано в изтекла информация от документ на зам.-министъра на вътрешните работи Джоан Райън се предупреждаваше за "умора сред обществото от разширяването", което все повече споделяло мнението "достатъчно, стига толкова".
Преди дни под заглавие "Брадва очаква политиката на отворени врати за имигрантите" британският в. "Дейли телеграф" помести статия на главния си политически кореспондент Тоби Хелм. Вътрешният министър Джон Рийд е под натиск да спре притока на чуждестранни работници от Румъния и България към Острова, когато двете страни се присъединят към ЕС догодина, коментира журналистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!