В деня, когато предстои решаваща реч на лидера на консерваторите Иън Дънкан Смит пред конференцията на партията, от която зависи бъдещата му съдба като лидер, повечето вестници пишат за заговор за свалянето му. Само "Гардиан" обаче обявява, че знае кой е начело на този заговор - това според вестника е бившият зам.-министър на финансите Джон Мейпълс, смятан досега за почтен посредник между враждуващите групи в партията. Мейпълс вече бил събрал 25 депутатски гласа, колкото са необходими за иницииране на вот на недоверие, и следващата седмица смятал да действа, пише "Гардиан".
Според "Индипендънт" тактиката на Иън Дънкан Смит ще бъде да настоява, че ако не получи подкрепа като лидер, партията щяла да е заплашена от разцепване. "Дейли Телеграф", който досега твърдо подкрепяше консервативния лидер, днес публикува на първа страница неблагоприятни за него резултати от допитване сред симпатизанти на торите. 53% от тях смятат, че изборът на Дънкан Смит за лидер е бил грешка, а 71% са на мнение, че партията не е ефикасна опозиция в парламента.
Новият губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер гледа от почти всички първи страници, в повечето случаи затрупан с конфети, като до него неизменно е жена му Мария Шрайвър, за която не пропускат да напомнят, че е от клана Кенеди. "Индипендънт" оценява победата на Шварценегер като "триумф за Холивуд и тъжен ден за демократичните идеали". Според вестника навлизането на актьора в политиката е част от една по-широка тенденция на популизъм, чийто представител е и Силвио Берлускони в Италия.
"Таймс" вижда в популизма положителни стойности и предупреждава, че феноменът Шварценегер не е чисто американски. Тенденцията на "антиполитическите политици" вече си пробива път сред консерваторите във Великобритания например, които на няколко пъти в местни избори предложиха твърде неконвенционални фигури, пише "Таймс".
"Дейли Телеграф" допълва, че цяла Австрия се радва на успеха на своя сънародник Арнолд, но един австриец е недоволен - това е политикът от Грац Ханс Андервалд, който купил родната къща на Шварценегер с надеждата да си осигури тихо място за почивка, а сега не може да се отърве от телевизионни оператори и любопитни туристи.
Всички вестници са пълни с всевъзможни подробности и коментари около скандала с футболиста Рио Фердинанд и заплахата на английските национали да бойкотират мача с Турция в събота, която бе оттеглена в сряда вечерта. "Таймс" резюмира историята най-кратко, и вероятно най-точно: "Резултатът е 1:0 за шефовете на футболния съюз".
"Файнаншъл Таймс" публикува коментар от Куентин Пийл, озаглавен "Не подценявайте малките страни". Авторът подчертава, че Европейският съюз функционира най-добре, когато се председателства от някоя от по-малките си членки. Когато начело застава някой като Ширак или като Блеър, той винаги е изкушен да постави своя национален интерес на първо място, пише Куентин Пийл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!