По информация на "Гардиън" САЩ възнамеряват да запазят дългосрочно четири бази в Ирак и след изтеглянето на частите, които участват в сегашната кампания. Според изданието това ще промени значително американското присъствие в района и ще притесни арабския свят. "Постоянно американско присъствие в Ирак ще промени из основи политическата физиономия на Близкия изток", пише "Гардиън" и допълва, че най-чувствителни са Иран и Сирия, включени от американския президент Буш в онова, което той нарича "оста на злото". Изданието припомня, че този план се явява продължение на увеличеното американското военно присъствие в Близкия изток и Централна Азия през последните две години, и то предимно в мюсюлмански държави.
В отделен анализ "Гардиън" пише, че политиката създаването на нови бази да следва военна победа обхваща територии от Балканите (Косово), през Кавказ и Индия до границата на Китай. Статията припомня посещението на ген. Грегори Мартин в България и Румъния и обяснява, че тенденцията е в такива държави да се изграждат малки, мобилни бази, които да заменят сегашните бази в страни като Германия.
"Дейли Телеграф" обяснява подкрепата на САЩ за иракския опозиционер Ахмад Чалаби с неговата проамериканска насоченост, която би позволила дългосрочно US военно присъствие в страната. Изданието цитира негово интервю, в което той приветства такова развитие. Според източници на "Телеграф" предназначението на базите ще се уточнява тепърва.
И "Таймс" е запазил на първа страница място за информацията за тези американски планове, но водещото му заглавие е подготовката на британската здравна система за евентуална епидемия от новата пневмония. Болниците в страната са поставени в готовност след признанието на Китай за значително по-висока заболеваемост, като е разработен и план за единен карантинен център. В редакционен коментар "Таймс" нарича болестта "китайският Чернобил", който е накарал Китайската комунистическа партия да осъзнае, че секретността може да е фатална. Изданието прогнозира, че решението да се признаят истинските цифри на заболелите може да се окаже повратна точка в историята на страната.
"Файнаншъл таймс" нарича уволняването на двамата висши китайски държавници "най-сериозният поврат в политиката на китайското правителство от събитията на площад Тянанмън през 1989-та". Според изданието решението да се отменят първомайските празници, като по този начин се постави под въпрос печалбата на туристическата индустрия, е рядко неспазване на наследената от Дън Сяопин максима, че икономическото развитие е основната цел на страната.
Според "Индипендънт" оставките са предизвикали паника сред населението на Пекин. Хората са престанали да ползват самолети, занятията в училища и университети са отменени, интерхотелите са празни, а всички носят двойни маски. Вестникът прогнозира, че болестта може да се окаже повод за развитието на процес на "гласност" както по времето на Горбачов в Съветския съюз след Чернобил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!