Три вестника - "Таймс", Дейли Телеграф" и "Гардиан", са с идентични първи страници, на които се виждат огромни факсимилета от британските паспорти на Азиф Мохамед Ханиф, който се самовзриви в бар в Тел Авив, като уби трима и рани над 50 души, и на Омар Хан Шариф, който успял да избяга, след като експлозивите му не се задействали.
"Таймс" отбелязва, че атентатът има за цел да подкопае позициите на новия палестински премиер Махмуд Абас и да взриви историческия шанс за мир между израелци и палестинци.
"Гардиън" добавя, че според местни полицейски служители анализът на британските паспорти на двамата терористи показвал, че те вероятно са от пакистански произход. Това би означавало, че Ханиф е първият атентатор самоубиец в Израел, който не е палестинец, пише "Гардиън".
Втората главна тема за британските вестници днес е оповестяването на т.нар. пътна карта за мир в Близкия изток.
"Файнаншъл Таймс" пише, че новата пътна карта за мир няма да отведе доникъде, ако Вашингтон не впрегне цялата си енергия да убеди израелците, че реална сигурност за тях може да има само след мир, постигнат чрез преговори. На Ариел Шарон трябва непрекъснато да се напомнят думите на покойния Ицхак Рабин - мир сключваш с враговете, а не с приятелите си, пише "Файнаншъл Таймс".
"Гардиън" също е на мнение, че Америка е ключът към мира в Близкия изток, но добавя, че е съмнително дали това е по силите на администрацията на Буш, която няма устрема на Клинтъновата, а освен това не е и единодушна по въпроса колко силен натиск трябва да се оказва върху Израел. Както винаги в Близкия изток, и сега въпросът опира до наличие на добра воля, заключава "Гардиън".
Местните избори все пак не остават без внимание в днешния печат. "Файнаншъл Таймс" резюмира настроението пред гласуването с изразителното заглавие "Апатия и данъчни обещания - политиката се връща към нормалното".
"Индипендънт" цитира думите на вицепремиера Джон Прескот, че лидерът на консерваторите Иън Дънкан Смит е едно от най-силните оръжия на лейбъристите в изборите. Вестникът коментира, че това е необмислено изказване, защото дори непохватността и непопулярността на консервативния лидер да са от полза за лейбъристите, ефектът от тази полза силно намалява, когато това се споменава публично.
"Дейли Телеграф" съобщава, че Германия организира свой вариант на пожъналата голям успех национална телевизионна анкета "Стоте най-велики британци". Германската телевизия Цe Дe Eф в копродукция с Би Би Си ще направи германския вариант, обаче на германските телевизионни зрители няма да бъде позволено да гласуват за Адолф Хитлер или някой друг от видните нацисти. Дефиницията кой е германец ще бъде умишлено по-свободна, за да може да включва австрийците, както и хора, емигрирали от Германия и прославили се в чужбина - например Айнщайн, Маркс или Фройд. Предварителните сондажи показват, че засега най-сериозният кандидат за титлата "Най-велик германец" е поетът Йохан Волфганг фон Гьоте.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!