"Тони Блеър подправи документи и аргументи за войната", пише на първа страница в голямо заглавие "Индипендънт". Вестникът помества и писмо на един от ветераните на Лейбъристката партия - бившият финансов министър Денис Хийли, който смята, че Тони Блеър трябва да подаде оставка, ако в Ирак не бъдат открити оръжия за масово поразяване.
Шефовете на разузнаването и контраразузнаването са предупредили премиера никога вече да не разпространява като официална информация на разузнаването нещо, което не е дошло от службите, информира също на първа страница "Гардиън". Заплахата от режима на Саддам Хюсеин не е била толкова голяма, както са твърдели министрите преди войната с Ирак, отбелязали службите.
Сагата с манипулираната информация кара оксфордския професор Тимоти Гартон Аш да заключи в анализ в "Гардиан", че живеем в нео Джордж Оруел свят на изфабрикувана реалност. В този свят, според Тимоти Гартон Аш, систематичните опити да се мамят хората са дело на едни от най-интелигентните, най-добре информираните и високо платени хора - пи ар (PR) консултантите.
Опонентите на войната знаят, че не могат да спорят с масовите гробове с труповете на десетки хиляди избити иракски граждани, отбелязва "Таймс". Вместо това те трябва да се примирят да се опитват да поставят на подсъдимата скамейка "Даунинг стрийт" за, както се твърди, "фабрикуване и съшиване" на информация. Ако групата от 2000 експерти, която започва издирването на оръжия за масово поразяване в Ирак, открие големи запаси от оръжия или доказателства за унищожаването на такива, антивоенният лагер трябва да признае поражението си, смята изданието.
Другата широко отразена тема в британските ежедневници е приключилата среща в Акаба и шансовете за пробив в близкоизточната криза. Повечето издание публикуват големи снимки на Джордж Буш и израелския и палестинския премиери. "Трима лидери по пътя към мира", пише "Таймс", "Надеждата за мир е в техните ръце", приглася "Дейли Телеграф".
В земята на клишетата двете страни трябва да сключат брак преди да се влюбят, пише Робърт Фиск в "Индипендънт". Според автора въпреки променения речник, преговорите, споразумението в Акаба е проядено от същите ракови заболявания като това в Осло. То не обръща внимание на принципни въпроси като суверенитета, Ерусалим като обща столица за арабите и евреите и завръщането на палестинските бежанци от 1948 г.
Вниманието на няколко вестника е привлечено от една новина, която може да разори производителите на коркови тапи. На дегустация на вина, организирана от потребителското списание "Уич", осем професионални дегустатори са заключили единодушно,че капачките на винт са по-добри от традиционните коркови тапи. Експертите са достигнали до това заключение след дегустиране "на сляпо" на 16 вина с корк и 16 с капачка. Потребителите обаче не са впечатлени от заключението на експертите. Друго изследване показва, че те предпочитат насладата от пукването, когато тапата е извадена, пред прозаичното развинтване на капачката, било то и на най-реномираната марка вино.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!