Разследването на лорд Хътън дава повод за много други разсъждения в коментарни статии в "Гардиън", отбелязва в прегледа на печата българската редакция на Би Би Си. В една от тях Морис Франкел се пита: "Дали разследването на Хътън ще доведе до едно по-открито правителство или на министрите тази глътка свобода на информацията ще се види толкова горчива, че ще направят всичко възможно това да не се случи в бъдеще?".
По повод на поредната британска жертва в Ирак Джонатан Стийл пита защо Блеър не се е подготвил за следвоенен Ирак. "Блеър залага премиерството си на резултата от разследването на Хътън", така е озаглавена уводната статия на "Файненшъл таймс". В редакционна статия вестникът пише, че не репортажът на Би Би Си е подронил авторитета му сред британците и международната общност, а неуспеха да бъдат открити оръжията за масово поразяване в Ирак, за които се твърдеше, че са голямата опасност.
Статията на "Индипендънт" на първа страница е озаглавена: " Обратен завой на Блеър, след като той признава централна роля в споменаването на Кели". На страниците за коментари Джон Рентул отбелязва, че това, което му е направило голямо впечатление при показанията на премиера, е липсата на всякакво съчувствие към семейството на Дейвид Кели. Проблемите за Тони Блеър произтичат от това, че той забрави как обикновените хора гледат на политиката.
"Блеър: поемам пълна отговорност", това е заглавието на уводната статия на "Дейли Телеграф". В своя анализ на събитията Чарлз Спенсър пише: "Представлението триумфира над нещата по същество, но нека не забравяме, че това е шоу бизнес в стил Тони Блеър". Говорете каквото си искате за Тони Блеър, продължава авторът на статията, но фактът си остава - той събра по-голяма тълпа зрители пред Кралския съд, отколкото Мадона във Уест Енд".
"Таймс" изглежда най-умерен. "Моментът на истината за Блеър и Би Би Си" е заглавието на водещата статия. Двамата мъже, които водят правителството и медията във войната, си поделиха съдебната зала, за да обяснят защо никой от тях не смята, че е могъл да отстъпи преди техният спор да доведе до смъртта на Дейвид Кели.
Съдбата на министрите и на Би Би Си сега е ръцете на един мъж - лорд Хътън и може би една жена - вдовицата Кели, пише в редакционна статия "Таймс". Докладът на лорд Хътън сигурно ще има своята тежест, но това, което ще каже госпожа Кели следващата седмица може да се окаже решаващ за онези, които не са политически вманиачени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!