Те обаче се радват на 39% доверие от британците, срещу 34% за консерваторите и 19% за либерал-демократите. Вестникът коментира, че през седмицата друго предизвикателство очаква кабинета на Тони Блеър заради желанието на синдикатите да протестират срещу правителствените проекти за реформи в обществения сектор.
За намеренията на профсъюзите отделя голямо място на първа страница "Дейли Телеграф". Изданието излиза със заглавие "Синдикатите на война срещу реформите на Блеър". Вестникът цитира участник в провеждащата се в Брайтън годишна синдикална конференция, който призовава за национални стачки от френски тип, заради неспособността на правителството да осигури пенсии на работниците.
Сред международните теми, разбира се, оставката на палестинския премиер Махмуд Абас е предизвикала най-много коментари и анализи. "Гардиън" публикува анализ, озаглавен "Осмян и предаден: защо Абас вини Арафат?". Вестникът припомня, че ден преди оставката, Абас е бил осмян от Арафат. Палестинският лидер го сравнил с афганистанския президент Хамид Карзай, който сред арабите има славата на американска пионка.
"Гардиън" пише, че Абас се е провалил във вътрешен план, тъй като не се справил с корупцията около Арафат и във външен план - тъй като не постигнал разбирателство с Израел за връщане на палестинските земи. Израел, според изданието, допълнително налял масло в огъня като започнал да унищожава лидери на палестинските радикални групи и не демонстрирал готовност за мирно споразумение.
"Дейли Телеграф" е още по-директен в оневиняването на Абас, като озаглавява анализ по темата: "Проблемът е в Арафат". Бруталните методи на Арафат бяха олицетворени от маскираните хора, които се опитаха да разбият вратите на парламента, докато Абас произнасяше речта си в четвъртък. Според вестника, като отказал да предаде контрола над специалните служби, Арафат така и не дал възможност на своя опонент да спре "Хамас" и другите терористични групи, саботиращи преговорите с Израел.
"Индипендънт" публикува анализ по тема, която със сигурност ще бъде сред водещите през седмицата и тя се нарича "11 септември". Само глупаците и неоконсервативните републиканци вярват, че днес светът е по-сигурен, отколкото преди две години, пише авторът. Анализът продължава с констатацията, че днес САЩ дават път на най-лошите аспекти от своята политика и култура, заличавайки всичко онова, което прави страната обожавана от милиарди по света.
Нищо по-добро от другата страна, пише изданието. Мюсюлманите се чувстват безсилни пред факта, че вярата им е заразена с нетолерантност и фашизъм и пред предизвикателството да върнат вярата за себе си. В този смисъл, завършва анализът на "Индипендънт", Осама бин Ладен спечели - създаде глобален хаос, обърка мислите на мюсюлманите и накара американците да се държат по възможно най-лошия начин.