Мощната битка за превъзходство в правителството вчера достигна апогея си, пише вестникът, след като Тони Блеър организира кабинета около себе, за да се изправи срещу Гордън Браун по спорния въпрос за въвеждане на система от лични карти във Великобритания. Други източници обаче, според "Гардиън", смятат, че личните карти не са най-основното и че става дума за много по-всеобхватна битка, подета от Браун за следваната политика от либералите. Вестникът пише, че Блеър и Браун са се срещнали по-късно на вечеря в опит да потулят скандала, но поместената по този повод карикатура е достатъчно красноречива. Браун и Блеър седят на една меса, до тях е сервитьорът, към който Блеър се обръща с думите: "Помолете мистър Браун да ми подаде солта".
В заглавието на уводната си статия "Дейли телеграф" обвързва двете основни новини от вчера: "Лейбъристката вражда излиза наяве, докато изборът на Хауърд слага край на войната при торите". Политическата прогноза за торите и лейбъристите, пише вестникът, вчера взе драматичен обрат след като Майкъл Хауърд бе коронясан без конкуренция като консервативен лидер, а растящото напрежение между Браун и Блеър стана обществено достояние.
Встрани от вътрешнополитическите скандали, "Файненшъл таймс" споменава днес България в по-общия контекст на разширяването на Европейския съюз. В анализ на Дитрих фон Кяв, някогашен постоянен представител на Германия в ЕС, се казва, че новата проектоконституция за разширена организация е стъпка в правилна посока, но документът е напълно неадекватен да поддържа съюз от 27 страни, включително България и Румъния. "Не разтягайте европейската обещана земя", моли авторът в заглавието на своя анализ.
Може би заслужава да се отбележи една голяма статия на цяла страница в "Индипендънт", озаглавена: "Трудни времена за милиардерите". Мразовит вярът пронизва живота на руските супербогати олигарси, като най-богатият от тях е в затвора, а няколко други бяха принудени да заживеят в изгнание. Дали целият проект за постсъветска приватизация не е застрашен? Този въпрос си задава авторката на статията Мери Дайевски, която, както сама пише, съобщава от "Дивия изток". Авторката, всъщност, прави портрет на Алексей Мордашов - един от сегашните руски милиардери, собственик на огромния металургичен комбинат "Северстал" - излагайки неговите мисли за положението в Русия. "Арестът на Ходорковски, пише Мери Дайевски, показа, че в състезанието между парите и политиката в Русия, политиката продължава да е по-напред. Подвизите на Мордашов за спасяване на "Северстал", подобно на инвестициите на Абрамович в Чукотка, показват, че Русия е късогледа в опита си да изключи новите бизнесмени от политиката", пише авторката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!