Името на България не се появява в нито една от многобройните статии, посветени на срещата в Порто Карас. Все пак "Файненшъл таймс" е намерил повод да говори по-конкретно за Балканите, а статията е не от кой да е, а от френския външен министър Доминик дьо Вилпен с нерадостното заглавие: "Балканските държави трябва да почакат". В нея министърът пише: "Можем да си извлечем три важни поуки от новата история на Балканите. Първата е императивът на единството - единството на международната общност, не на последно място на Европа и Съединените щати, донесоха мира и стабилноста на Балканите. Втората поука е необходимостта от смелост - благодарение на решимостта на международната общност в Босна през 1995 и в Косово през 1999 се сложи край на насилието и фанатизма. И третата поука е, че промяната изисква ясна визия - на срещата в Загреб през 2000 година бе набелязана проста цел: интегриране на страните от Балканите в Европейския съюз." Дьо Вилпен продължава обаче, че за тази амбиция е нужно пълно отдаване на страните от Балканите. Бъдещето на тези страни е техни ръце. От тях зависи дали ще потвърдят своя избор за Европа и да поемат последствията, отбелязва авторът. Този избор означава подкрепа за европейските ценности и необходимите икономически реформи, пише френският външен министър във "Файненшъл таймс".
Същият вестник посвещава и цяла страница на това, което днес ще бъде обсъждано в Гърция - проектоконституцията на Европейския съюз. Статията е озаглавена: "Не е перфектна, но е по-добра отколкото се надявахме", а в подзаглавието пише: "Предложенията, които ще бъдат представени днес на срещата в Гърция могат да посеят семената на един много по-федерален континент, но много страни-членки продължават да издребняват и да се опитват да прокарват националните си интереси".
"Съединените щати пращат Пауъл да спаси пътната карта", под това заглавие "Гардиън" информира за вчерашните сблъсъци на израелската армия с еврейски заселници, при опит да ги прогони от незаконно построено селище. На същата страница вестникът помества интервю с палестинския министър на сигурноста Мохамед Дахлан, който твърди, че истинската пречка за мира не е терора, а саботажа на подкрепяната от Шарон армия. Дахлан казва още, че израелските военни рушат демокрацията, а Шарон ги прикрива.
"Файненшъл таймс" отделя много място на засилващото се напрежение между Съединените щати и Иран. Една "страна на злото" си отиде, остават още шест, пише вестникът и изброява Иран, Либия, Северна Корея, Куба, Судан и Сирия като потенциални обекти на Вашингтон. Какво ще правят Съединените щати с тези страни се превърна в свеобразна битка в рамките на администрацията на Буш, въпреки че има признаци, че дипломацията ще вземе връх над военните в един или два от случаите, допълва "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!