Дейвид Кели е жертва на политическа вендета и съзнателно е бил хвърлен в сърцето на огромния скандал между Би Би Си и правителството за източника на информация за репортаж, който твърди, че "Даунинг стрийт" е преувеличил иракската заплаха. Вестникът не се съмнява и за мотивите за въвличането на Кели в скандала - засилване на натиска върху Би Би Си. "Дейли Мейл" настоява Тони Блеър незабавно да прекрати световната си обиколка, да свика извънредно заседание на парламента и да поиска оставките на директора си за комуникации Аластър Камбъл и на военния министър Джефри Хун.
И докато правителството може да очаква подобни нападки от дясно ориентираните вестници, левите също не му спестяват критиките си. "Гардиан" се присъединява към обвиненията. "Отмъстително" е само един от епитетите, с които изданието описва правителството. Вестниците обвиняват и Би Би С, че не е споделила опасенията си относно качеството на репортажа в центъра на скандала. Коментаторът на "Гардиан" Хуго Йънг определя версията на корпорацията за източника на информация като "измамническа". За Тони Блеър Йънг пише, че той е решил, че собствената му репутация трябва да бъде защитена на всяка цена и първоначалното премерване на силите между две силни обществени институции е завършило с трагедия.
"Таймс", както и повечето останали вестници, помества статия за живота и кариерата на доктор Кели, който е и бивш оръжеен инспектор в Ирак. "Ролята на д-р Кели в освобождаването от иракските биологически оръжия е повече от значима, пише "Таймс" и продължава, "но човекът, който бе страшилище за Саддам Хюсеин, бе третиран с презрение от депутатите".
Таблоидният "Сън" описва учения като "почтен, благороден и уважаван държавен служител, който неочаквано се озова под прожектора на общественото внимание". В "Дейли Мирър" близък приятел на учения казва, че д-р Кели споделил с него, че след разпита в парламентарната комисия, разследваща правителствените твърдения за иракските оръжия, се е чувствал "физически болен и много, много ядосан".
"Дейли Телеграф" смята, че смъртта на Дейвид Кели е потопила Тони Блеър в най-дълбоката криза на премиерството му. Според дясното издание военният експерт е станал жертва на кабинетните машинации и манипулирането на общественото мнение. Вестникът се възмущава, че името на Кели като основен източник на информация за репортажа на Би Би Си, е било подхвърлено на вестниците без негово съгласие. Според "Дейли Телеграф", а и според почти всички съботни вестници, основният въпрос, който обявеното от правителството независимо съдебно разследване трябва да разнищи докрай, е защо и кой е направил името на д-р Кели публично достояние. Според вестника последвалото неистово медийно внимание е накарало тихия, скромен учен да се чувства като "заек, заслепен от прожектор, неспособен да избяга".
"Дейли Експрес" обаче призовава за по-голяма умереност, като посочва, че е твърде рано да се заключава какви точно са причините за смъртта на Дейвид Кели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!