Страхът е изключително важна реакция на нервната система срещу фактори, които представляват потенциална опасност за организма. Понякога обаче, след силен стрес или психотравми, от пазач страхът може да се превърне в натрапчив вредител, който силно пречи на нормалния живот.
При лабораторни опити над плъхове британските учени Грегъри Кверк и Мохамед Милад открили, че изкуственото дразнене на участъци от кората на главния мозък отслабва чувството на страх. Експериментът се състоял в това да се създаде у плъха условен рефлекс със звуков дразнител. След серия повторения на звук, последван от токов удар, само сигналът бил достатъчен да предизвика у животните чувство на страх. Ако след това обаче звукът продължи да се повтаря без електрически удар, животните привикват и спират да се страхуват. Било забелязано, че при този процес нараства активността в определен участък на кората на главния мозък.
Учените предположили, че ако тръгнат в обратен ред и раздразнят този участък изкуствено, може да отслабят чувството на страх у животните, които са били току що приучени да се боят от звука. При опитите се оказало, че животните, стимулирани изкуствено, проявяват съвсем слабо чувство на страх.
Изследователите се надяват, че новият метод ще може да помогне на пациентите успешно да се борят със собствените си страхове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!