Вестникът припомня, че Женевските конвенции задължават победителя да освободи без отлагане всички военнопленници, но САЩ не желаят да направят това. "Гардиън" вижда непосредствените геостратегически последици на "американско-британската ос" в унижението, нанесено на Съвета за сигурност на ООН, от което световната организация може и да не се възстанови.".
Буш и Блеър разцепиха ЕС, като превърнаха старите мърморения на Франция за американска хегемония в истински антиамерикански бунт, настроиха изтока срещу запада, "старата Европа" срещу "новата", и индиректно осигуриха преизбирането на Герхард Шрьодер."
Няколко вестника разглеждат подробно историята на двамата атентатори, които взривиха бомба в бар в Тел Авив и които се оказаха британски граждани. "Дейли телеграф" пише, че "британските" атентатори са се представили за активисти за мир. Единият от тях, Асиф Мохамед Ханиф, се самовзриви в бара, а другият, Омар Хан Шариф, е избягал и е издирван от израелската полиция. Вестникът посочва, че те нямат полицейски досиета във Великобритания и разследването на "Скотланд ярд" ще се концентрира върху средата, в която са израснали, как са станали радикални ислямисти и кои са били техните сподвижници в Лондон.
В авторски коментар в "Дейли телеграф" се посочва, че "местните" фундаменталисти представляват заплаха и за Великобритания. Въпреки че мнозинството от британските мюсюлмани подчертават мирния характер на тяхната религия, в страната има група разочаровани, радикализирани млади хора, които почти всекидневно слушат подстрекателски проповеди от страна на някои имами, се казва в коментара.
"Индипендънт" изразява изненадата и неразбирането на много британци от случилото се в заглавието си на първа страница, в което е посочен адресът на един от младите атентатори с обяснението: "обикновена къща, обикновена улица, невероятна история". Двете момчета са водили обикновен живот в съвременна Великобритания. След което и двамата изчезнали. Преди три години 21-годишният Ханиф казал, че заминава за Дамаск да учи арабски. Шариф, 27-годишен, е бил видян за последен път в родния си град Дарби преди повече от месец.
Вестникът отбелязва, че според израелските тайни служби Мосад атентатът в Тел Авив доказвал съществуването на мъглява ислямистка терористична мрежа с връзки в Сирия и Пакистан, която е намерила богата почва за вербуване на млади активисти в британските градове. В редакционна статия "Таймс" посочва, че за британските власти случаят представлява сбъдване на предупреждението, отправено за пръв път преди 10 години, че Великобритания се е превърнала в рай за ислямските екстремисти.
Що се отнася до британските мюсюлмани като цяло, коментира "Таймс", атентатът ще задълбочи техните страхове от алиенация в обществото, като ще засили асоциирането на исляма с тероризма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!