Б ританските вестници не пишат за изборите или коалиционните тревоги в България. Само "Таймс" помества точно две изречения, но за правителствената лотария:
"Правителствената лотария, целяща да се увеличи активността в парламентарните избори в събота, не успя да привлече хората, сочат официални данни. Активността бе само 56 % в сравнение с 67 до 80 % в предишни български избори."
"Таймс" споменава още веднъж България, и по-конкретно Иван Славков, на спортните си страници, където, подобно на всички британски вестници днес, пише за последния щурм на Лондон за кандидатурата на олимпийските игри през 2012 г.
Кандидатурата на Париж е претърпяла най-сериозния удар досега след като важен френски олимпийски деец е заявил, че няма да гласува в Сингапур, поради ролята му в политически взривоопасен процес.
Всичко това дава повод на вестника да припомни и други скандали, най-вече свързаните с корупция. След скандала "гласове за услуги" при кандидатурата на Солт Лейк Сити за зимната олимпиада през 2002 г., пише вестникът, Международният олимпийски комитет се стреми да не допуска други корупционни скандали.
Президентът на МОК Жак Рог заложи репутацията си, за да отстрани всякакви финансови злоупотреби. "Таймс" посочва случаите със южнокорееца Ким и със Славков.
Вестникът цитира и казаното от Рог в Атина, когато бе взето решението за замразяване на членството на Славков: "Тези наши действия показват решителността на МОК за нулева толерантност към корупцията".
Иначе британските вестници имат достатъчно значими вътрешни новини, с които да водят на първа страница.
"Гардиън" и "Файненшъла таймс" извеждат новите критики срещу Тони Блеър относно плановете му за въвеждане на лични карти.
Схемата на правителството за лични карти вчера получи двоен удар, пише в редакционна статия "Гардиън". Първият удар - за цената - не бе изненадващ. Но вторият - опустошителна критика от члена на комисията по информацията Ричард Томпсън, който предупреди за опасността правителството да създаде шпионско общество - бе неочакван.
"Гардиън" също изразява опасения, че въвеждането на схемата ще наруши основни принципи както на личната тайна, така и на защитата на информацията.
"Милиони ще минат на интервюта за паспорти" гласи заглавието на "Файненшъл таймс" на първа страница. Вестникът съобщава за плановете на правителството за въвеждане на лични карти, според който повече от четири милиона души годишно ще трябва да се явят лично на интервю в паспортните служби на Великобритания от края на 2008 г.
"Индипендънт" извежда на първа страница задълбочаващите се проблеми в Ирак. Вестникът е поместил два цитата. Първият, на иракския премиер Ияд Алауи отпреди година, че до няколко дни в Ирак ще има стабилност и сигурност. И вторият, на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд от неделя, че бунтът в Ирак може да продължи още години, дори повече от 10 години".
И накрая една любопитна анкета в Америка, според която най-великият американец не е Абрахам Линкълн, нито Айанщайн, а ... Роналд Рейгън.
"Гардиън" публикува данните от анкета на "Дискавъри чанъл" и Ей Оу Ел, в която хора като Айнщайн не попадат в челната десятка, за разлика от Джордж Буш и Бил Клънтън, класирани съответно на шесто и седмо място.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!