Б роят на децата в институциите продължава да е висок и е останал сравнително постоянен през последните няколко години. Съществува по-скоро финансово насърчаване на настаняването в тях, отколкото подкрепа за развитие на алтернативни грижи в общността.
Това е едно от заключенията на британската детска правозащитна организация "Спасете децата" (SaveTheChildrenbg.org), която ден преди публикуването на мониторинговия доклад на Еврокомисията за България представи свой алтернативен мониторингов доклад за благосъстоянието на българчетата.
"Спасете децата" смята, че независимо от подписването на присъединителния договор има много неща, които следва да бъдат направени, за да може страната ни да посрещне ангажиментите, които е поела към ЕС в областта на благосъстоянието на децата и спазването правата им.
Така например, въпреки че броят на децата сираци в домовете е много малък (за 2004 г. те са само 1,8% от всички деца, настанени в специализираните институции), работата с родителите е недостатъчна. Сложен и неясен е въпросът с документацията.
В доклада е посочено също, че хиляди български деца са лишени от правото на качествено образование. Според данните почти 13 000 нямат достъп до масово образование, а в някои случаи - до никакво образование.
Освен това бил прекомерно голям броя на децата от ромските общности и деца с увреждания са лишени от качествено образование, поради това че са настанени в специализирани институции или специални училища. По този начин сегрегацията в образованието продължава да е широко разпространена.
Продължава и тенденцията все повече деца да изпадат от училище всяка година. През миналата 2004/2005 г. те са почти 10 000 повече от предходната учебна година.
От правозащитната организация смятат, че трябва да се положат много допълнителни усилия за насърчаване развитието на алтернативи на институционалната грижа, в това число приемната грижа и осиновяването в страната. В същото време трябва да се гарантира недопускане на злоупотреби в рамките на системата за международни осиновявания.
Едва 48 деца са настанени в приемни семейства за изминалата година, отбеляза организацията.
Съществува тенденция към намаляване броя на децата, осиновени в чужбина, но продължава да съществува нужда от промени, които да гарантират, че системата работи в най-добрия интерес на детето и не позволява финансови злоупотреби, пише още в доклада.
Според текста броят на български семейства, желаещи и с възможности да осиновят дете, е голям.
"Спасете децата" се надява заключенията на доклада да бъдат взети предвид от всички, ангажирани в процеса на оценка на България в подготовката на страната за присъединяване към ЕС.
"Ние насърчаваме българското правителство да спази поетите ангажименти за подобряване условията на живот на децата в институциите и децата в неравностойно положение. Настояваме българското правителство да направи продължаващите реформи за благосъстоянието на детето и в образователната система свои приоритети в следващите месеци", заявяват от организацията.
"За една държава се съди по отношението й към децата. Ние отчитаме и подкрепяме усилията на нашето правителство, но се надяваме на значително по-бързи реформи за подобряване благосъстоянието на децата в България", каза Десислава Колева, зам.-директор на "Спасете децата" у нас.
Докладът се фокусира върху три ключови теми, които Европейската комисия в своя редовен доклад от 2005 г. определи като области, които заслужават по-нататъшно внимание: деца в институции и развиването на алтернативни грижи; образование, по-конкретно продължаващата сегрегация на деца с увреждания и деца от етнически малцинства; осиновяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!