В ече има европейски пазар, американска и азиатска конкуренция за биоразграждащи се торбички за боклук. Новите производствени технологии, основаващи се на скорбяла от картофите, щадят природата.
Ще са нужни векове, за да изчезнат от природата класическите торби и чували. За биоеквивалентите им
са нужни само няколко седмици
Лидер в това производство е завод, намиращ се в Нормандия. Преди три години предприятието променя производството си и залага на екопродуктите, по-специално в областта на найлоновите торбички.
Скорбялата от картофите се трансформира в гранули, обяснява работник от завода: "Тук получаваме гранулите, получени директно от скорбялата от картофите.
Те попадат в тази машина, която се казва екструдер. Целта е материалът да стане еднородна смес и да се превърне в пластмаса"
Кристоф Брезо, отговорник производство в завода, казва на свой ред, че сега проблемът е да се възпитат гражданите да използват биоторбичките.
По-интересното е, че новите продукти са
полезни за околната среда
"Обогатяват почвата. Направихме експеримент, като засадихме растения на място, където не са изхвърлени биоторби и на място, където има такива.
Сравнението се отнася до растежа на растенията. Нашите продукти могат да се използват като класически найлонови торби. Голямото им предимство е, че след няколко седмици нашата торбичка се разгражда."
Във Франция предстои въвеждането на забрана на найлоновите торбички в големите магазини. Това се трябва да се случи през 2010 г.
Перспективата заводът за биопроизводство в Нормандия да разшири дейността си е отлична.
Засега те са се съсредоточили върху производството на меки материали, но имат идеи да правят биоразграждащи се пластмасови прибори за хранене, чинии и пр.
Двете основни вериги супермаркети във Великобритания водят истинска биобитка. "Войната на зелените торбички" - така е по-известно съперничеството между големите компании в Обединеното кралство от известно време насам.
Хранителните вериги са се заели с намаляването на замърсяването на околната среда и са заложили името си в това начинание. От септември в големите хранителни магазини в цялата страна се предлагат безплатни торбички с надпис "биоразграждащи се".
Трябва да се знае, че всяка година
британците изхвърлят 17 млрд. найлонови торбички
Освен това кампанията на мощните вериги призовава повторното използване на торбичките, дори те да са от друг магазин конкурент.
В България много разпространени са найлоновите торбички, както и
пластмасовите опаковки. Голяма част от отпадъците се получават не от консумираните продукти, а от техните опаковки.
Всички те сериозно замърсяват околната среда, но са предпочитани от производителите, защото са евтини. Реалната опасност, която пластмасите носят за околната среда е свързана с голямата им устойчивост на действието на влагата, на слънчевата светлина и микроорганизмите.
Изхвърлени в кофите за боклук, техният "живот" продължава.
Потенциална опасност крият и съдържащите добавки към основния полимер на пластмасата като оцветители например.
За разлика от други страни, у нас хората все още не обръщат голямо внимание на това дали торбичките за пазар са найлонови, хартиени, от разграждащ се материал.
Мнозина не се притесняват, излизайки сред природата да оставят
след себе си
найлонова "следа" от изхвърлени торбички
Един от начините да бъде решен проблемът е съставките, от които се правят торбичките, да бъдат заменени с биоразпадащи се материали от растителен произход.
Така някои фирми се специализираха в производството на хартиени пликове и опаковки.
Има и противници на това на пръв поглед екопроизводство. Според производители хартиените опаковки генерират 5 пъти по-голям обем отпадъци, което за България се оказва важен факт.
У нас пространствата, където могат да бъдат събирани и съхранявани
боклуците стават все по-дефицитни. Има и още един безспорен аргумент - увеличеното използване на хартия означава изсичане на гори.
Има производители, които застъпват позицията, че налагат потребление на много здрави торбички, които могат да се използват многократно.
Трети започнаха производство на торбички от специален полимерен материал- ecolen, биоразградим полимер, който се саморазгражда в природата за период от 4 до 6 месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!