През първия месец работа на Острова са потърсили само 8000 души, което не може да задоволи нуждите на 39% от фирмите.
Според фирмата по заетостта "Манпауър" Великобритания се нуждае от млада и квалифицирана работна сила, за да запълни около 500 0000-те вакантни места.
В същото време безработицата е 2,8%, рекордно ниска от 29 години насам.
По-строгият имиграционен контрол бе въведен след критиките, които отправиха към премиера Блеър опозиционната Консервативна партия и най-тиражният вестник "Сън".
На 1 април министърката на имиграцията Бевърли Хюс се принуди да подаде оставка след обвиненията, че бъдещите трудови имигранти от Румъния и България са били проучвани съвсем формално, припомня "Блумбърг".
За разлика от колегите си във Франция и Германия Блеър не наложи лимит върху броя на имигрантите, които могат да влизат в страната, като се позова на нуждата от работна ръка, допълва агенцията.
"EUobserver" също цитира изводите на британското МВР, че опасенията на старите членки на ЕС за нашествие на работници от 10-те новоприети държави не са основателни.
Според лондонски експерти след лятото, когато се търсят сезонни работници, броят на "пришълците" ще спадне драстично.
Ирландия и Швеция са двете други държави от ЕС, които предоставиха неограничен достъп до трудовия си пазар, но засега не се очаква да оповестят подобна статистика, тъй като при тях няма система за регистрация на чуждестранната работна ръка, както във Великобритания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!