"Наесен ще организираме изпращане на царя", казва в интервю пред
"Новинар" бившият конституционен съдия Георги Марков. Според него изборът на главен прокурор е не само шокиращ, но и комичен, и България на 17-ата година от промяната се връща кадрово назад.
"Аз лично не приемам този главен прокурор и формацията "Ред, законност и справедливост" смята, че трябва да има радикална промяна в конституцията и свеждане на прокуратурата като самостоятелна институция", казва бившият седесар.
"Дневник" публикува интервю с министъра на вътрешните работи Румен Петков под заглавие: "Спекулациите за полицейските правомощия нагнетяват несигурност".
Министърът очаква до средата на февруари Законът за МВР да бъде приет, а за влизането му в сила са предложили на законодателя четиримесечен срок. Веднага след приемането на закона с нарочна заповед той ще възложи структурирането на генералната дирекция на полицията.
"Няма да правим манастир в парламента", казва в друго интервю, за "Труд", депутатът от левицата Дончо Цончев по повод изготвянето на етичен кодекс на депутатите.
"Депутатите трябва да имат достатъчно прилично поведение във всяко отношение - езиково, като присъствие. Ще стигна дори до външния вид, маниерите. Депутатът трябва да е достоен за доверието на хората, да излъчва достолепие, макар това да е фраза-щампа", посочва той.
"Брачният договор в закон и разводът ще е без скандал", лансира идеята си в "24 часа" депутатът от НДСВ Светослав Спасов. В интервюто той казва:
"Смятам, че това би помогнало за изясняване и затвърждаване на семейните взаимоотношения между партньорите - всеки ще си знае мястото и ролята в брака. Ще се създава и някаква сигурност, защото много често жени, станали
жертва на семейно насилие, не смеят да предявят правата си."
"Кой държи заровете на десницата" коментира "Сега". Поводът е, че десните партии сядат да преговарят за обща кандидатура за президент.
"Търсенето на обща дясна кандидатура за президент този път ще бъде трудно занятие повече по външни, отколкото по вътрешни причини. По ирония на съдбата дори десните партии и вождове напълно да преодолеят междуособиците си това няма да има решаващо значение наесен. Шансът на десницата е по-големите играчи и стечението на обстоятелствата да й сервират възможността тя да излъчи основния опонент на Първанов",
прогнозира авторът.
"Опозицията пак работи за Първанов", коментира "Стандарт". Този път упреците са за кадруване около избора на новия главен прокурор, но това само налива вода в мелницата на президента.
"Ако се съди по рейтинга на Първанов, огромен успех за десните ще бъде да стигнат до балотаж. Независимо на кого това се харесва и на кого - не, спечели ли настоящият президент нов мандат, няма да е "виновен" само той за това. А "разкритията" на опозицията, че действията и изказванията му са
популистки, ще продължат до 2012 г.", предрича авторът.
"И партията на Софиянски се цепи", съобщава още "Стандарт". Разцепление заплашва Съюза на свободните демократи. Очаква се около 2/3 от структурите на ССД да отидат при Петър Стоянов.
В момента в партията на Стефан Софиянски тече дискусия. Отцепниците не били доволни от водената политика и затова обмисляли да се влеят в структурите на СДС.
"Да подменим елита - как?" е коментарът в "Новинар". Подчертава се, че някои залагат на възникването на нови партии.
"Най-лошият вариант, защото новите партии само експлоатират недоволството, но не предлагат алтернативи. Само политическите
реформи могат да регулират системата, а отпадането или възникването на нови партии да става по естествен път.
Най-сигурният път за оздравяване на политическия живот, най-стръмният, но най-ефикасният, е елитът да бъде подложен на постоянен граждански натиск", убеден е авторът.
"ДПС обжалва вота в Крушари", съобщава "24 часа". Щабът на ДПС е внесъл жалба в Общинската избирателна комисия за закононарушенията на балотажа в Крушари.
На втория тур в събота кандидатът на БСП Злати Киров победи с разлика от 68 гласа (50.44% срещу 49.56%) издигнатия от ДПС Видин Каракашев. Първият тур в Крушари разбуни страстите заради пристигнали четири автобуса с изселници.
"Демография на циганизацията" е озаглавен анализът в "Монитор". Посочва се, че в момента циганите в България надхвърлят 1,2 млн., а след 20 години може да се удвоят и този огромен брой трябва да бъде издържан от работещите.
"Заради традиционните политически флиртове на избори в гетата се научиха да не плащат за нищо, а водачите им решиха, че това е цената за мирното съвместно съществуване. Изходът е един - да спре фаворизирането на това малцинство, да не се поощрява чувството му за безнаказавост, и правата да са според изпълнените задължения", категоричен е авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!