"Гърбавица" (Grbavica), дебют в игралното кино на 31-годишната режисьорка Ясмила Збанич от Босна, спечели Голямата награда "Златна мечка" и се превърна в една от най-големите сензации в 56-годишната история на завършилия в събота вечер международен кинофестивал в Берлин (Berlinale.de).
Филмът, продукция на компании от Босна и Херцеговина, Австрия , Хърватия и Германия, разказва за драмата на мюсюлманка от Сараево, която трябва да разкрие пред 12-годишната си дъщеря тайната, че бащата е сръбски четник, който я е изнасилил по време на етническото прочистване през 1992 г. Случило се е във военен лагер на сараевския стадион "Гърбавица".
Режисьорката, авторка на няколко награждавани документални филми, е родена и живее на сто метра от това място. Тя благодари на организаторите и журито, че "дават шанс на скромен филм от малка страна".
В Берлин беше изобщо първото участие на филм от Босна и Херцеговина на голям световен кинофорум. Бюджетът на "Гърбавица" е под 1 милион евро.
Предварително този филм нито един път не беше споменат като фаворит за каквато и да е награда, а конкуренцията беше изключителна. В конкурса участваха филми на легендата Робърт Олтмън ("A Prairie Home Companion"), Сидни Лъмет ("Find Me Guilty"), Клод Шаброл ("L'ivresse du pouvoir" ), Микеле Плачидо ("Romanzo Criminale"), но нито един от тях не беше почетен с отличие
Председател на журито беше британската актриса Шарлот Ремплинг.
"Сребърна мечка" получиха датската трагикомедия "Един сапун" (En Soap) на Перниле Фишер Христенсен (за оношенията между собственик на клиника за козметична хирургия и транссексуал) и иранският "Офсайд" (Offside) на Джафар Панахи, който се занимава с строгите ограничения спрямо жените в родната му. Това решение на журито бе очевидно повлияно и от последните политически събития, в които са замесени Дания и Иран, и бе прието в Берлин като призив към толерантност и търпимост.
Сред наградените, но и сред предварително сочените за фаворити заглавия преобладаха актуални политически проблеми и сюжети. За режисура беше награден англичанинът Майкъл Уинтърботъм за "Пъят към Гуантанамо" (The Road to Guantanamo). Героите са пакистански младежи, нелепо попаднали захвърлени от съдбата в планините на Афганистан точно по времето, когато американците започват масирани операции срещу талибаните през есента на 2001 г.
Актьорските награди отидоха само при немци - Сандра Хюлер в "Реквием", Мориц Блайбтрой за "Елементарни частици" и Юрген Фогел за "Свободна воля". Този филм, в който Фогел е и сценарист и съпродуцент, беше едно от най-дискутираните заглавия в програмата заради драстична сцена на натуралистично заснетото и показано почти в реално време изнасилване.
"Сребърна мечка" за музика получи кореецът Панг Но Чунг за "Изабела".
Наградата ФИПРЕССИ на международната критика беше дадена на немски филми - игралния "Реквием" и документалния "Брутално", разказващи, всеки в стилистиката си, за драмата на млада жена, болна от епилепсия, която се разкъсва между семейството си и вярата в Бога.
Почетният приз за цялостен принос към киното получи полякът Анджей Вайда, който тази година навършва 80. През 2000 г. той бе удостоен с подобна нарада и от академията "Оскар".
В конкурса участваха 19 филма от: Германия ? 4, САЩ, Иран и Великобритания - по 2, Франция, Австрия, Австралия, Италия, Хонг Конг/Китай, Босна и Херцеговина, Тайланд, Дания.
Ретроспективната програма, наречена "Бленувани жени", включваше 45 класически филма от 50-те години на миналия век с Мерилин Монро, Грейс Кели, Одри Хепбърн, Елизабет Тейлър, Ана Маняни, Мария Шел, Бриджит Бардо, Ингрид Бергман...
Извън конкурса още десетки филми бяха показани в секциите "Форум", "Панорама", "Перспективи на немското кино", "Детски фестивал". В специално организирания "Берлински кампус на талантите" участва и българската актриса Весела Казакова.
По традиция беше дадена и награда "Теди 2006" за най-добър игрален филм на хомосексуална/лезбийска тема. Отличен беше "Масимо Оливейро разцъфва" на филипинския режисьор Ауреус Солито - за 12-годишно момче, което се сблъсква с насилието. Преди две години председателката на журито Шарлот Ремплинг получи тази награда с показвания у нас и в момента френски филм "Басеинът".
Големите звезди сред гостите на на фестивала бяха предизвикалият истинска истерия сред журналисти и фенове Джордж Клуни с последната му голяма роля в прожектирания извън конкурса политически трилър "Сириана" (Syriana), Мерил Стрийп (във филма на Олтмън), Сигурни Уивър, Натали Портман, Мила Йовович, Боб Гелдоф, Изабел Юпер, Вин Дизел и много други.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!