Н а 38 души в Босна и Херцеговина, заподозрени, че са членове на терористични организации, бе отнето гражданството това лято и те бяха екстрадирани в страните, от които са дошли.
Всички те идват от ислямски държави като муджахидини и са воювали на страната на бошняците по време на войната от 1992-1995 г., разказва сръбската агенция "Фонет" (FONET.co.yu).
Босненската полиция води разследване също така по подозрение, че тези хора са наемали младежи в Босна и Херцеговина, за да сформират терористични групи.
В Европа вече доби популярност терминът "бели мюсюлмани"
Той се отнася за хора, родени в европейски страни, които на пръв поглед не могат да бъдат разпознати като "подозрителни чужденци" от Африка или Азия.
Разузнавателни експерти смятат, че такива терористи могат по-лесно да се инфилтрират в западните страни, където да помагат на терористи в техните планове или сами да извършват терористични нападения.
Асошиейтед прес съобщи тези дни, че от хърватското разузнаване е получена информация, според която в Босна такива хора се набират от четири години.
Босна и Херцеговина обаче не е единствената страна, където терористи развиват тази опасна дейност.
Т.нар. "бяла мрежа на "Ал Кайда" вече се простира чак до Дания
Чешката изследователска група "Транзишънс онлайн" твърди, че тази мрежа е много полезна на терористите, защото нейните членове пътуват с паспорти на Босна и Херцеговина и документи на други страни.
Мозъчният тръст със седалище в Прага предупреждава, че най-добрият индикатор за съществуването на тази група е неотдавнашното разкриване на терористите, планирали да нападнат западна дипломатическа мисия в Сараево.
Под ръководството на Мирсад Бекташевич много млади хора с паспорти от Дания и други страни лесно са пътували из Европа, докато не ги арестувани. Процесът срещу тях се води в Сараево, защото полицията е разкрила много следи и доказателства, след което е било отправено предупреждение към други европейски страни.
Босненската полиция е открила 30 кг експлозиви,
специален колан, какъвто носят терористите самоубийци, видеозаписи на изготвяне на бомби и молитви преди извършването на самоубийствени нападения.
И босненските, и хърватските власти са открили доказателства, че фалшиви хуманитарни организации всъщност се занимават със събиране и изпращане на пари на терористите.
Излизащият в Баня Лука вестник "Независне новине" пише, че Islamic Heritage Society, фиктивна хуманитарна организация, която е била забранена в Босна, отново развива дейност в Кувейт.
Тази организация е изпратила 14 млн. долара в Босна и Херцеговина
в периода 2002-2005 г., но няма данни за това как тези пари са били похарчени. Според експертите това е най-силното доказателство, че парите са похарчени за тайна подготовка на терористи.
Всъщност ООН включи Islamic Heritage Society в списъка на организации, заподозрени заради доказани връзки с "Ал Кайда". Техни филиали в Сараево, Зеница, Травник и Ключ са били ръководени от Осман ал Хайдар.
Италианският бригаден генерал Джанмарко Киярини, командващ силите на ЕСФОР в Сараево, потвърди, че в Босна и Херцеговина тайно се наемат бъдещи терористи. Той обаче казва, че подобна дейност има и в други страни.
През миналото лято такава дейност беше разкрита в румънския град Тимишоара, където бе арестуван румънският гражданин Флорин Леш. Той пътувал с кола, в която имало взривно устройство, направено от четири туби за бензин с механизъм, което е
можел да предизвика едновременна експлозия
По-рано на видеозапис, който изпратил на "Ал Джазира", той казва, че планира да извърши терористично нападение. Пред полицията след това признава, че нападението е трябвало да бъде "отмъщение за смъртта на мюсюлманските братя". Полиция в Румъния го е следила четири години и навреме е предотвратила взрива.
Румънското разузнаване обясни, че Леш е бил член на организация, наричаща се "Мюсюлмански братя". Разузнаването обаче внедрило в нея свой таен агент, който следил действията на групата и навреме предупредил за опита за терористично нападение.
Пред журналисти румънският президент Траян Бъсеску каза, че това нито е първият, нито единствен опит за нападение на терористи в Румъния.
Румънският мюфтия Юсуф Мурат заяви пред журналисти, че тероризмът няма нищо общо с исляма, а опитът за нападение той определи като "нещастен случай".
Продължава разследването на връзките на Леш с други терористични групи в Европа. Тези връзки не са изненада за Драгана Лукич, зам.-директор на босненската агенция СПА.
Той твърди, че Босна и Херцеговина е цел на терористите, които искат да наемат млади хора и се опитват да събират пари в Босна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!