Като резултат от това индексът SOFIX падна с 1,17% за седмицата и затвори на ниво 578.86 пункта.
Сред най-губещите бяха цигарените компании.
Затварянето на позиции с "Булгартабак холдинг" (BTH) доведе до 6% спад на цените за една седмица до 46,55 лв., като рекордното ниво от 50 лв. за акция се задържа за кратко в началото на седмицата.
"Благоевград БТ" (BLABT) също отстъпи и приключи седмицата на ниво 126,50 лв. за акция, или с 3,8% надолу.
Акциите на курорта "Албена" (ALB) също бяха губещи с близо 4% до 34,59 лв.
Сред печелившите бяха акциите на металургичната компания "Кремиковци" (KREM) със скок над 15% до 3,02 лв.
Почти всички акции на застрахователя "Булстрад" (BSTR), предложени на приватизационния сегмент на Българската фондова борса, бяха продадени на средна цена, почти двойна на минималната 19 лв.
Търговете, проведени в четвъртък и петък, представляваха втората фаза от приватизацията на държавния дял от 13,62% от застрахователната компания.
Най-вероятно е ДЗИ да остане единствената публична застрахователна компания. Цената за акция на застрахователя достигна рекордно ниво - 25,49 лв., и завърши седмицата с 3,73% ръст.
Румънските инвестиционни компании SIFs изгубиха позиции
Слабото представяне на румънските финансово-инвестиционните компании повлия на Букурещката фондова борса.
Съответният финансов индекс BET-FI отстъпи с 3,11% до15,072.43 пункта.
Общият борсов индекс ВЕТ-С отстъпи с 0,18% за седмицата и затвори на ниво 2100.77 пукта.
Най-големи загуби претърпяха инвестиционните компании "SIF Moldova" и "SIF Muntenia" със спад съответно 3,9 и 3,7%.
По време на последната търговска сесия от изминалата седмица над 3 млн. броя акции от най-голямата румънска рафинерия "SNP Petrom" смениха своите собственици, като цената падна с 5,13% за деня и 5,53% за седмицата.
Предходната седмица мажоритарният собственик на "Petrom" - румънската държава чрез Министерството на икономиката и търговията, одобри процедурата по увеличение на капитала на компанията чрез издаване на 18,7 млрд. нови акции, като австрийската "OMV" има право да запише по 1,3 нови акции за всяка стара.
Оборотът на борсата за седмицата нарастна почти двойно до 11,8 млрд. долара, като най-търгувани бяха акциите на машиностроителната компания "Turbomecanica" и банка "Banca Transilvania".
"ЛУКойл" - лидер на руския капиталов пазар
Руският капиталов пазар консолидира на фона на интереса на инвеститорите към петролните акции на "ЮКОС" и "ЛУКойл".
Цената на петрола на световните пазари продължи да расте след последните данни за резервите на САЩ.
Акциите на "ЮКОС" скочиха с 4,77% за седмицата до 118,40 рубли на фондова борса MICEX.
В началото на седмицата компанията обяви, че ще отмени доставките си на петрол на Китайската национална петролна компания в размер 1 млн. тона до края на тази година.
В края на седмицата след среща на президентите на руските и китайските железопътни линии стана ясно, че Китай ще спонсорира транспортирането на петрола на "ЮКОС" през октомври.
Инвестиционната банка "Dresdner Kleinwort Wasserstein" все още не е излязла с официална си независима оценка на "Юганскнефтгаз" - основния производствен клон на "ЮКОС".
Пазарните анализатори очакват оценка от порядъка на 15-17 млрд. щатски долара.
Най-печеливши през изминалата седмица бяха акциите на "ЛУКойл" с ръст от 5,2% до 916 рубли.
Председателят на Агенцията за управление на федералната собственост Валери Назаров изказа становище, че руската държава се надява да продаде своя дял - 7,6% от компанията, за над 30 долара/акция.
До този момент интерес е изразил американският енергиен гигант "ConocoPhilips".
"Газпром" продължи да печели позиции на фона на положителни финансови отчети и на решението от предходната седмица за либерализиране достъпа на чуждестранни инвеститори до обикновените акции на компанията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!