З а първи път в рамките на този мандат аз не съм спокоен, на моменти изпитвам дори тревожност, и причините са дълбоки, казва лидерът на ДПС Ахмед Доган в обширно интервю във в. "Труд", което заема около две вестникарски страници.
Той отбелязва, че макар и шестият вот на недоверие да не е успял, управляващите не трябва да се успокояват. Следващите 4-5 месеца ще бъдат особено тежки за правителството, смята лидерът на ДПС.
По думите му на управляващата коалиция предстои много работа.
"Това, което сме вършили и постигнали за три години, ще ни се стори само увертюра на това, което ни предстои като проблеми.
Трябва да покажем пред ЕК коригиращи действия на всички нива - на министерства, агенции, дирекции. Ние може да не участваме в следващото правителство, но аз искам да излезем от властта със самочувствието на професионалисти, които са се справили с тежката ситуация. За мен това е голямото предизвикателство в следващата една година.
Нямаме право на почивка. Нямаме право на пропуск. Правителството трябва да мине на ръчно управление - с изключително активното действие и отговорност на премиера и на всички възможни етажи под него.
Ситуацията може и трябва да се управлява без драматизъм.
Нямаме право на застой и отстъпление! Защото зад нас е Брюксел, а цената е европейският проект на България!",
казва Доган.
По повод доклада на Европейската комисия той посочва, че за първи път имаме сканираща оценка от ЕК и тя е сурова.
"Аз очаквах дори още по-строги оценки, директиви и препоръки. Не само защото Европа се намира в етап на автокорекции, в търсене на ефективния модул, който да продуцира сигурност на управлението на финансовите средства и ефективност на инвестиционните потоци.
А и защото ние допуснахме достатъчно грешки, които се възприемат от ЕК като гафове и с които създадохме условия за резонанс на негативната енергия в ЕС по отношение на санкциониращи действия.
И второ - ние показахме пред чиновниците от ЕК отсъствие на такива санкциониращи действия, комбинирани с възможност за автокорекции и самоконтрол.
Ние все още не разбираме, че на техния език изискването за "коригиращи действия" означава промяна на структурата, на кадровия състав, предефиниране на функциите на даден орган и нов режим на работа с оглед оптимизирането на целия процес при усвояване на дадени средства" отбелязва лидерът на ДПС.
Той обяснява, че на 1 януари 2007 г., при присъединяването на България към ЕС, страната ни не е имала необходимия административен капацитет.
"За да може държавната машина да се настрои на еврорелси по усвояване на структурните фондове, са необходими около 2700 души - това е задължителният административен капацитет. В тях реално управляващите органи са около 300-500.
Ако направим още една редукция към центъра и близката периферия на този капацитет, ще видим, че става дума за 20-30 висши административни ръководители и още 300 експерти, които осъществяват управлението, наблюдението и контрола на еврофондовете. Това са хората, които практически приобщават България към ЕС. И те не се оказаха на необходимо то ниво", посочва Доган.
На реакцията на интервюиращата, която възкликва "Излиза, че 350 некадърни висши администратори са ни закопали пред ЕК!", Доган отговаря: "Това е тъжният факт! Този проблем е изключително важен и с него ще се сблъска всяко правителство".
Лидерът на ДПС смята, че основните разминавания с очакванията на ЕК са настъпили след 1 януари 2007 г.
"Изпаднахме в успокоение, че "вече сме в отбора"
и всичко е наред, което пък създаде условия за демотивиране как да играем в отбора.
Просто застинахме. И всеки зачака потоците да потекат. Тоално подценихме проблема (особено в първите 6-7 месеца), че ние фактически не сме подготвени, че стоим в ЕС със скръстени ръце и чакаме някои друг да ни свърши работата". казва Доган.
Запитан защо си отиде от кабинета Нихат Кабил, той посочва: "Абстрахирам се от принципите за несправяне или за злоупотреба. Дори и те да отсъстват, има трети, особено важен принцип - да си адекватен, да си на равнището на компетентността, която изисква постът - в случая зададените параметри на ЕК" и потвърждава, че като земеделски министър Кабил не е бил адекватен на компетентността, която изисква ЕК.
"Ние дълго време нямахме реална комуникация с ЕК от гледна точка на тяхното очакване за задължително изпълнение на препоръките им. Типично по балкански си мислехме: "Е, нали сме вече равноправен член - може и да не ги изпълняваме. Нали имаме национален суверенитет!" И тук тотално се разминахме.
Когато преди години ние говорихме, че членството в ЕС означава трансфер на суверенитет, мнозина не вникнаха в това. Днес на практика вече разбираме какво означава - слушкаш и изпълняваш! Не мислиш и не спориш! Защото си зависима страна.
В комуникацията на нашите чиновници с ЕК има случаи на безпардонно спорене! Ние обвиняваме, примерно чиновниците от ЕК, че те не са прави, когато харчим техните пари. Това е недопустимо! Някой да е разбрал по този начин критичните оценки в доклада? Никой! Нямаше едно изречение в дебата", казва още лидерът на ДПС.
Запитан къде е политическата отговорност за тази тежка ситуация, той отговаря, че когато управляващите са осъзнали, че има дефект в комуникацията ни с Брюксел, веднага са дали политически отговор с назначаването на вицепремиер за координацията с ЕК.
По повод оценката на ЕК за ширещата се корупция по високите етажи на властта и в отговор на твърдението на Валерия Велева, че това е големият шамар за България, не толкова мързеливият и неподготвен чиновник, Доган казва: "Не. Не е така. Корупция има и в ЕС, и в ЕК.
Големият шамар за България е за слабостта на административния капацитет
Корупционните практики са следствие, не причина.
Един собственик би ли дал на некадърен администратор да управлява парите му? Явлението "корупция" означава също, че капацитетът ти не е достатъчен, за да контролираш целия процес".
По повод негативните оценки за политическото управление на страната Доган казва, че приема тези оценки като справедливи, но е убеден, че опозицията изобщо не е в час по тези проблеми.
Смяната на властта по формулата "стани да седна" няма да реши въпроса, а ще коства година време застой на държавата, посочва лидерът на ДПС и добавя, че в момента има желание за повторение на 1997 г., но реалностите са други, в страната няма политическа и икономическа криза.
Запитан каква е оценката му на управлението Доган отговаря 6-7 по десетобалната система. Ние имаме луфт за още 3-4 единици и това е въпрос на мобилизация, на повече административна дисциплина, вкл. финансова, с търсене на персонална и съдебна отговорност, добавя той.
В интервюто Доган коментира двама от лидерите на опозицията - на ДСБ Иван Костов и на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Характерно за Костов е, че той чака някой друг да създаде кризисната ситуация и после се настанява в готовото гнездо. Така беше и през 1996-97 г. Ако сега усети кризисната вълна, ще видите с какво богопомазано желание ще се качи на белия кон, за да се върне. Нищо ново не виждам в него.
Въпреки че, признавам, той се разви. Но откакто е в опозиция, Костов се стресна, получи някакъв особен дълбинен психополитически морален стрес, който му обърна кофражното скеле. Той е пример как не трябва да се прави политика. Да е жив и здрав!".
Запитан вижда ли Бойко Борисов като следващ премиер, Доган отговаря "О, не! Изобщо не го виждам. За мен Бойко Борисов е типичният пример как един случаен човек, изградил се чрез пиар в медиите и чрез известни спонсорски действия от различни бизнесмени, стана едва ли не изразител на протеста, на надеждата.
Борисов е съвсем случайна личност,
която иска да гарантира собствената си сигурност и личното си битие чрез политиката".
Според Доган за Борисов политиката е нещо много желано. "И колкото повече се заблуждава, че е достигнал това желано нещо, толкова то се отдалечава от него - политиката за него става все по-виртуална в битови измерения.
Борисов е родено командирче, той е другото "Аз" на Костов. Двамата са равностойни в егоизма, суетата и самовлюбеността си. Но най-впечатляващата е приликата в диктаторските им маниери", казва лидерът на ДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!