Н е винаги е лесно да бъдат защитени застрашените видове. Особено когато един застрашен вид трябва да бъде предпочетен за сметка на друг в името на цялостното равновесие.
На балтийския бряг на Литва кормораните заплашват природата на полуострова. За първи път тази година литовското министерство на околната среда реши да се опита да намали популацията им, като го направи много внимателно, разбира се.
Ето какво споделя един местен рибар: "Те ядат много риба, която ние можем да уловим. Кормораните са повече през последните години и загубите ни се увеличават заедно с тях.
Те изяждат около 500 т риба годишно. Ако това количество се разпредели между всички рибари, сами виждате размера на загубите. Аз например ловя приблизително 30 т риба на година."
Повечето от местните жители са неприятелски настроени
към големите птици, застрашаващи поминъка им.
Вилма продава пушена риба. Кормораните не са непоправима заплаха за търговията й, но тя има други забележки към тях:
"Живея недалеч от колонията на кормораните. Сутрин те вдигат много шум, а и миризмата им е много силна.
Заради тях вече не могат да ходя за гъби - нещо, което обикновено правех преди. Всичко е замърсено от екскрементите им.
Доскоро почти не ги виждахме, но миналото лято вече имахме впечатлението, че те за заели цялата лагуна. Ловяха риба в продължение на часове - никога не бях виждала такова нещо. "
Първите корморани са пристигнали в тази част на Литва през 80-те години. Популацията на тези мигриращи птици бързо се увеличава.
Тази година са преброени повече от 3 хил. гнезда. 10 хил. хектара гора, където са се настанили птиците, приличат на лунен пейзаж.
Дърветата падат, изсъхват, защото изпражненията на кормораните са много киселинни.
Иначе полуостровът е туристическа зона
и е защитен от ЮНЕСКО от 2000 г. Това обяснява надигналото се недоволство срещу кормораните.
Природозащитниците припомнят, че в Литва има и други видове птици, които нанасят не по-малко щети, но те просто имат късмета да живеят в нетуристически райони в по-малки популации.
Човек за човека е вълк. Но и за някои животински видове, които му се намесват в живота.
Такъв е случаят с испанските ловци, които буквално са вдигнали мерника на грабливите птици. От 1990 г. в Испания са били убити 20 хил. грабливи птици, като за това не са отговорни единствено ловците.
Повсеместно се залагат отровни капани за птиците
Вече повече от век този метод действа, за да бъдат елиминирани всички видове, които са "конкуренция" на ловците, земеделците и животновъдите.
Лошото е, че тези отровни вещества убиват много защитени животни и птици. Всичко това шокира общественото мнение, след като природозащитници организации алармираха за проблема, и вече е сезирано правосъдието.
2007 г. е обявена от ООН за Международна година на делфините.
Със закон интелигентните морски бозайници са защитен вид у нас, но в последните години тяхното опазване се оказва много трудно.
Болестите, от които боледуват са като човешките:
диабет, рак, нервни и психически разстройства
Делфините живеят на семейни групи. За разлика от океана в акваторията на Черно море делфините нямат естествени врагове.
В наши води живеят три вида - муткур, обикновен делфин и афалин, като последният вид достига до три метра и не се лови в рибарските мрежи.
Именно мрежите за улов на калкан са най-голямата опасност за делфините. Пред рибарите, които гонят печалба, няма задръжки.
В момента калканът е най-скъпата риба, която може да улови в наши води. Цената й започва от 15 лв. и стига до 45 лв. за килограм, а в ресторантите порцията е близо 30 лв.
През миналата година в периода май-юни в бракониерските мрежи за калкан са се оплели около 71 делфина.
Най-уязвими са делфините от вида муткур. Природозащитниците са наясно, че никакви наредби не могат да помогнат на морските бозайници да оцелеят при тези условия.
Необходими са реални действия, които в други краища на света имат ефект. В САЩ рибарите закачват на мрежите си емитори, които издават сигнали и по този начин делфините са предупредени.
Тези устройства са скъпи и се разчита, че министерството на земеделието и горите ще ги закупи. Оттам чакат Европейската комисия да им нареди.
Освен това тези устройства според последната конвенция за защита на морските бозайници трябва да се използват при постоянен контрол за евентуално шумово замърсяване на околната среда.
Има и предложение за въвеждане на мораториум върху улова на калкан, но то едва ли ще се приеме.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!