Р азпоредителните сделки с имущество на Топлофикация-София са спряни с решение на Столичния общински съвет в четвъртък. Причината е извършването на пълна финансово-счетоводна проверка по заповед на кмета Бойко Борисов.
Опит да бъдат изнесени тайно от "Топлофикация-София" над 100 договора беше направен във вторник вечерта след края на работното време. Часове преди това кметът Бойко Борисов разпореди проверката на дружеството: на договорите за обществени поръчки, за доставки на горива и за ремонти, сключени с фирми подизпълнители.
Според кмета опитът е бил осуетен, а
виновните лица били "фиксирани".
По този повод под заглавие "Грабили са София като за световно" в. "Труд" пише в четвъртък: "Шефове на общински фирми са купували букети, карти за частни клубове, оборудвали са си луксозни офиси със солариуми, перлени вани и масажори и са харчили гориво със служебните си коли като за "Гинес" с парите на софиянци."
"Героите" на тези "подвизи" са назначени преди около две години с решение на общинския съвет. Някои от тях вече са уволнени и с делата им се занимава прокуратурата. Това са бивши и настоящи ръководители на фирмите "Егида", "Озеленяване", "ВиК" и "Топлофикация".
Генералът е наредил да се проучи защо са били купени джет и моторница за почивната база .на "Топлофикация" в Приморско. "Договорите ще се проверяват за законност и целесъобразност", обясни шефът на Столичния инспекторат и член на комисията Гален Ганчев.
Трябвало да се провери и дали средства на фирмата не са били давани за лични нужди и комфорт на ръководството на дружеството. Проверката щяла да обхване период от 5 г.
Ревизията е назначена от Борисов след постъпили в общината сигнали за нарушения и финансово-счетоводни злоупотреби.
Първоначалните резултати от проверката уличават в злоупотреби бившия директор на предприятието Валентин Димитров (сега - зам.-директор), който
си обзавел служебното място с джакузи, сауна, масажор и т.н.
Според кмета вина за състоянието и лошото управление на дружеството, както и на други общински фирми, носят политическите сили, тъй като директорите на дружествата се назначават на партиен принцип.
Борисов за пореден път предложи директорите на дружествата, дори и на държавните, и техните бордове на управление да се избират след конкурс и да бъдат съкратени наполовина.
Преди два дни той е изпратил
покани за среща до лидерите на всички политически партии, представени в Столичния общински съвет.
Целта е да се намери политическо решение на кризата с битовите отпадъци на столицата.
Поканени са Петър Стоянов (СДС), Иван Костов (ДСБ), Симеон Сакскобургготски (НДСВ), Сергей Станишев (БСП), Стефан Софиянски (ССД), Любен Дилов-син ("Гергьовден"), Александър Праматарски (ДП) и Анастасия Мозер (БЗНС-НС).
"Безспорно е, че пропуснатите възможности през последното десетилетие за изграждане на съвременно съоръжение за третиране на отпадъците не може да се навакса за дни и седмици", писал Борисов. Според него, обаче, периодът до пускането в експлоатация на ново съоръжение не може да бъде белязан с постоянната заплаха от кризи, независимо кой е начело на държавната или местната власт. През този период трябва да има депо за редовна или аварийна ситуация, се посочва в писмото на кмета.
Ще дам на прокурор и други управители на фирми и общински шефове,
които са източвали пари от софиянци", закани се пред репортери Бойко Борисов.
Ден преди това той даде на прокуратурата папка със злоупотребите на уволнения от него директор на "Озеленяване" Любомир Ников
Ревизия ще има и във фирмите "Егида" и "Лозана", в дирекциите "Вътрешни услуги" и "Зелена система".
Кметът вече бил разпоредил проверка на започнат строеж на ресторант до Гарнизонното стрелбище, което се стопанисва от "Егида" .
"Как може "Егида" да отдава Гарнизонното стрелбище за 7 стотинки на квадрат и да върти повече от 70 билборда", разгневи се пред репортерите генералът. Той се зарече да върне парите на София и да ги вложи в асфалт.
Щял да прекрати предсрочно тригодишния договор на общината с "ВиК София" ЕАД -дружеството, което поддържа речните корита.
"Във фирмата е пълна трагедия - правим констативни протоколи, че не си върши работата, събираме и снимки", разказа зам.-кметът Милор Михайлов.
На 14 април СОС смени шефа на ВиК, след като се разбра, че старият Борис Стоичков, е следствен. Съветниците на два пъти гласуваха кой да е наследникът му. В крайна сметка предпочетоха Калин Стануков, човек на шефа на стопанската комисия Пламен Илиев, а не Георги Такев, издигнатия от Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!