"Кремиковци" е най-доброто временно решение за съхраняване на боклука на София, иначе моят двор в Банкя е декар и половина и в него мога да поема 2-3 до 5 бали. Ще съобщя на премиера, че хората от селата около София не желаят да приемат балите на София", заяви столичният кмет Бойко Борисов.
Той бе категоричен, че площадката край металургичния комбинат може да се използва, докато бъде построен завода за преработка на отпадъци.
"Да, личен интерес съм имал и той се състои в изгонването на Румен Гайтански. Оттук нататък спирам всички разговори за чистотата на София, оставям общинските съветници на БСП заедно с другите в СОС да решават в четвъртък. Ние ще изпълним каквото и да е решение, но няма да отговаряме за него", заяви още Борисов, цитиран от БГНЕС.
Кметът прикани общинарите от БСП "да си операт пешкира, който са си изцапали" и предупреди, че не възнамерява да обикаля селата и да се чуди как да успокоява напрежението заради боклука на столицата.
Борисов бе категоричен, че позицията на общината е да е развали концесията за чистотата, както и че членовете на Общинския съвет тенденциозно са го въвлекли още след избирането за кмет в проблема за чистотата на столицата.
Единствената цел на съветниците от БСП е да отнемат вниманието от Р.Овч. и "Топлофикация" с помощта на проблема с чистотата на София, заяви Борисов.
На пресконференция бяха представени факти от архивите на Общинския съвет, според които съветниците от БСП са гласували заедно с целия СОС за двете концесии на фирма "ВОЛФ" през 1996 г.
Главният секретар на общината Росен Желязков бе категоричен, че от 90-те млн. лв. за чистотата на столицата 24 млн. отиват за балиране, а концесионерът получава една и съща сума през всички 10 години досега.
70 заповеди за премахване на опасни сгради в София е издало кметството, обяви Влади Калинов, ръководител на Дирекция
"Контрол по строителството" в Столичната община.
50 сгради вече са съборени, 16 са оспорени в съда и премахването им е временно спряно.
Общо 298 са постройките, които трябва да бъдат съборени, но 200 от тях са обитаеми. Според закона, ако опасните сгради не бъдат премахнати, собствениците им може да бъдат глобени от 1000 до 10 хил. лв.
Досега общината е проверила 3200 сгради, но ежедневно постъпват нови сигнали. Шест от постройките, които трябва спешно да бъдат укрепени, са паметници на културата и се намират в центъра на София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!