С цитат на Ото фон Бисмарк, че Балканите не струват костите на нито един померански гренадир започва анализ на положението на Балканите 10 години след края на войните в бивша Югославия, публикуван в последния брой на британското седмично сп. "Икономист".
В статията се казва, че век и четвърт след изявлението на Бисмарк по-богатите части на Европа все още са изкушени да обръщат гръб на
по-нестабилната и дива част на континента. ЕС се смята за част от световния елит, за огромна, макар и мудна икономическа сила, която може да е придирчива с кого да си има работа, пише "Икономист".
Затова мърлявият й заден двор го поставя в неловко положение. Освен това има съмнения дали въобще той е част от Европа. Само преди десетилетие сериозни политици от Франция, Германия и Австрия казваха, че страните с османско и византийско наследство като Румъния, България и по-голямата
част от бивша Югославия не са истински наследници на славата на
европейската цивилизация, допълва "Икономист".
Списанието припомня, че европейците се чувстват неловко заради грешките, които са направили. Когато бивша Югославия се разпадаше, това в началото беше абсурдно приемано като малка регионална трудност, с която Европа може да се справи без чужда помощ.
След това, когато започнаха ужасите, беше решено, че е твърде късно за намеса, изтъква "Икономист". Списанието пише, че балканските войни са лесни за контролиране, стига хората да искат, но могат да бъдат спрени само ако Америка и всички велики европейски сили действат заедно.
Според "Икономист" ерата на реанимация, при която Косово се управляваше от финландци и датчани, а Босна - от австрийци и британци, може би свършва. До една година Косово може да е независимо. Босна постепенно се превръща във функционираща държава, Черна гора може да гласува на референдум да се откъсне от Сърбия, а споразумението, което спаси Македония от гражданска война, все още се държи.
"Икономист" смята, че ЕС, който има много вътрешни проблеми, може лесно да обърне гръб на Балканите, след като се е доказал като добър учител на държави като България и Румъния, чиито политици искаха да се научат и в замяна получават големи награди, като предсрочно членство.
Списанието обаче обяснява, че Европа не трябва да забравя региона, защото албанските банди организират трафик на хора към Великобритания и Германия. До Великобритания стигат оръжия от Хърватия и други южни райони, кражбите на автомобили в Холандия се извършват предимно от сърби, а китайските криминални синдикати в бивша Югославия изпращат нелегални емигранти във Финландия.
Според "Икономист" положението ще се влоши, ако богатите европейци се
опитат да сложат кордон около Балканите, защото ще се провалят. Причините са същите, поради които французите не би трябвало да повдигат рамене за проблемите на хората от предградията на Париж, заключава статията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!