Н епознатият Дунав" е темата на четвъртия конкурс на Vesti.bg на екологична тематика "Екомания".
Акцентът тази година е върху опазването на река Дунав.
Ще очакваме вашите идеи за любимото ви място край река Дунав, птица-символ на втората по дължина река в Европа, екотуризъм и живот по дунавски.
Победителят в конкурса ще спечели круиз по делтата на Дунав,
осигурена от Кока-Кола ХБК България. Ще има и поощрителни награди, осигурени от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Хубав пример за популяризиране на туризма в природно-защитена зона е инициативата на Администрацията на природен парк "Железни врата" за благоустройство на една хубава и богата на история пещера на територията на парка – пещерата Ветерани.
Природен парк "Железни врата" е разположен в югозападната част на Румъния, на държавната граница със Сърбия, с площ от 115 655 хa.
Основните природни достойнства на парка са голямото геоложко разнообразие; най-голямото дефиле в Европа; уникални палеонтологични находища; наличието на голям брой висши растения (1668), от които много ендемични видове, и голям брой животински видове (над 5200); влажни зони, които представляват важни местообитания за видове птици, защитени в световен мащаб; значителна площ, заета от гори; голямо разнообразие на местообитания, като в този район са установени 171, 26 от които са уникални за Румъния.
Пещера Ветерани се намира в Дунавското дефиле в района на Големите клисури (Cazanelor Mari) на 25 км от Оршова.
Това е една много стара пещера и първата картографирана в целия свят – през 1692 г.
Размерите и не са впечатляващи, дълга е едва около 173 м. Образувала се е на левия бряг на Дунав на 500 м надолу по течението от Пещерата при Гура Пониковей, под стената, наречена Пънза Кури.
Достъп до Ветерани има само откъм Дунав – там отворът й е лесно забележим на около 5 м над нивото на водата. Има малък понтон за акостиране в основата на стената за достъп, от която се издига малък стръмен склон до входа на пещерата.
Първото помещение, дълго 37 м, е осветено поради наличието на естествен прозорец във варовиковата стена и е населено от пеперуди и прилепи.
В Галерията на конкрециите и Залата на колоните има пещерни перли, издатини от бял варовик, сводове и колони.
Направените археологически проучвания в тази пещера сочат, че е била известна на хората още от праисторически времена. Тя е била считана от даките за светилище на бог Замолксе, а после е служила като подслон за животни.
Смята се, че е била
населявана от хора още преди 400 000 години.
В нея са намерени следи от пещерна мечка (Ursus spelaeus) и пещерна хиена.
Като се има предвид стратегическото значение на разположението на пещерата, през вековете тя е ставала предмет на много спорове за нейното овладяване.
В древността и средновековието е имала и военно предназначение за осъществяване наблюдение на плаването по Дунав.
Точно със същата цел през 1692 г. тук е разположен австрийски военен гарнизон. Назована е по името на фелдмаршал граф Ветерани, който през 1693 г. я укрепил и 300 дни устоял на обсадата на турската войска.
Пещерата е пригодена за посещения, като достъпът е улеснен, а обектите са маркирани.
Най-радващото обаче е, че има екскурзовод, който да разказва за историята на мястото, и е въведена такса за посещение – нещо, с което би трябвало да свикнем, защото всяка дейност по опазване, благоустройство или информиране се нуждае и от източници на финансиране.
Богатата история на дунавската пещера Ветерани
Направените археологически проучвания в тази пещера сочат, че е била известна на хората още от праисторически времена
18 юни 2013, 16:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!