У потребата на потребителски технологии като уеб-базирана електронна поща, мигновени съобщения, смарт телефони и игрови конзоли от служителите е една от най-големите заплахи за корпоративната ИТ сигурност.
Водещите фирми за анализи "Форестър" (Forrester.com) и "Гартнър" предупреждават, че навлизането на потребителски технологии в компаниите не може да бъде елиминирано и представлява сериозно предизвикателство за традиционните модели за сигурност.
Потребителските комуникационни инструменти като Hotmail, мигновените съобщения и VoIP, се използват от повечето служители най-често от работното място, и то като средство за прехвърляне на служебни материали към домашните компютри.
Доклад на "Гартнър" (Gartner.com) предупреждава, че повечето организации няма да могат напълно да блокират тези услуги поради културни или технически причини.
Все пак обаче съществуват и възможности за ограничаването на риска, който се създава от потребителските комуникационни услуги.
Блоговете, инструментите за социални мрежи и другите Web 2.0 технологии представляват друга опасност за изтичане на информация, а освен това могат и да послужат като канали за злонамерен софтуер и вируси.
От "Гартнър" съветват фирмите да подобрят управлението на съдържанието и инструментите си за предпазване от загуба на данни.
Администраторите трябва да следят и блокират пускането на важна информация по HTTP и peer-to-peer мрежи, а също така да конфигурират уеб гейтовете да блокират всяка услуга на социална мрежа, която се смята за неподходяща на работното място.
Появата на сложните потребителски мобилни хендсети като iPhone също могат да бъдат управлявани, без изцяло да се забраняват.
Опциите за сигурността на тези устройства включват ограничаване на възможността за непозволено свързване на телефона с управляван PC или лаптоп.
За целта може да се използва SSL VPN за сигурен дистанционен достъп до системите на организацията, а също така да се криптират комуникациите на всички мобилни устройства, които имат достъп до секретна информация.
Според "Форестър" не е нужно да бъде подсигурявана всяка информация, а само онази, която е от изключително значение за компанията, тъй като потребителските технологии няма да изчезнат, а напротив - ще се появяват все по-нови.
Други заплахи за корпоративната ИТ сигурност представляват несигурните домашни безжични мрежи, Bluetooth и публичните wi-fi точки.
От "Форестър" добавят, че потребителските технологии имат и своите предимства и могат да доведат до спестяване на разходи за оборудване, по-ефикасен "back up" на корпоративни данни, по-гъвкави условия на труд и по-добро сътрудничество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!