Близо 966 700 са българите, които разчитат на семействата си, на социални помощи и обезщетения или се трудят в сивата икономика. Броят на заетите е 3,486 млн., което означава, че всеки четвърти българин в активна възраст не се труди.
По данни на Агенцията по заетостта регистрираните в бюрата по труда безработни през януари са 240 782 души. Това не е реалната цифра на хората без препитание в страната, пише вестник "Монитор".
Според Националния статистически институт през 2008 г. 34,6% от българите не желаят да работят или не търсят активно работа, защото посещават учебно заведение или курсове за квалификация.
Поради лични или семейни причини, включително грижи за децата, неактивни са още 14,6%. Обезкуражените, които вече са престанали да се надяват, че ще намерят прилична работа, са 9,1% от икономически неактивните български граждани.
Това прави близо 1 млн. нашенци без препитание
Първите ударени от кризата и свиването на пазара са именно заетите в рисковите отрасли - строителството, шивашката и химическата промишленост, както и сферата на услугите. В близо 20 области на страната равнището на безработицата е над средното, което е 6,5%. Това са Търговище - 12,74%, Шумен - 11,91%, Смолян - 11,33%, следвани от Разград и Видин.
Според Агенцията по заетостта търсенето на работна сила нараства през януари 2009 г. В бюрата по труда са заявени 46 923 работни места, от които 37 527 по различни програми за заетост - "От социални помощи към заетост", "Асистенти за хора с увреждания", "Социални услуги в семейна среда" и т.н.
Тези възможности обаче са предимно за безработни без образование и квалификация. Това обяснява защо въпреки стагнацията на пазара незаети са останали 8487 работни места. Въпрос с повишена трудност е как ще се осигури заетост на безработните строители например и няма ли те да станат потенциален рисков контингент.
За тях най-вече важи казаното от социалния министър Масларова, че след като са вземали над 1000 лв. месечно, трудно ще се съгласят на 300 лв., коментира "Монитор".
Тъкмо строителите са и най-мобилни като работна сила
В София например те масово са от родопски села или от различни отдалечени краища на страната. Намерението на социалното ведомство е по проектите "Красива България" да се пренасочат 10 000 строителни работници в 171 общини. Близо 3000 от тях ще са наети безработни и други над 4000 ще бъдат включени в курсове за квалификация и преквалификация.
160 млн. лв. са парите по програма "Човешки ресурси", които дават възможност хората с неатрактивни професии да се насочат към друг отрасъл. Дали виетнамци и европейци ще се включат в българския трудов пазар, предстои да видим. Все пак за тях са предвидени работни места, които са останали незаети от българи, обясняват от социалното ведомство.
Светът сега се страхува най-силно от безработицата, като опасенията на хората да не останат без работа в момента изпреварват загрижеността за бедността, за социалното неравенство, престъпността и насилието, сочат данни от изследване с 22 хил. души в 22 страни, изготвено от международната пазарна изследователска група "Ипсос", съобщи неотдавна Ройтерс.
България не прави изключение, безработицата у нас през януари плавно се покачва. Това призна и социалният министър Емилия Масларова.
Според оптимистичната прогноза не се очаква срив в пазара на труда до края на годината, отбелязва Светозар Петров от JobTiger. Според експерти обаче, за да намалят разходите си, българските предприятия ще са принудени да съкратят между 60 хил. и 80 хил. работници през следващите шест месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!