В неделя в Бургас ще се проведе референдумът за нефтопровода Бургас-Александруполис.
Въпросът, на който ще отговарят жителите на общината е: "Одобрявате ли изграждането на петролопровода Бургас - Александруполис с трасе на тръбопровода и с инсталации, разположени на територията на община Бургас?". Гласуващите трябва да изберат една от двете бюлетини - "да" или "не".
Близо 60% от избирателите в Бургас заявяват намерение да гласуват
в неделя, показва представително за общината проучване на агенцията "Алфа рисърч" по поръчка на в. "Дневник".
Социолозите са констатирали силно консолидирано обществено мнение против строежа на петролопровода - около три четвърти от жителите на общината, и висока мотивация да се изрази гражданска позиция при ясното разбиране, че резултатите от допитването нямат задължителен характер.
От "Алфа рисърч" прогнозират, че заради високата мобилизация е възможно дори реалният резултат от допитването да достигне съотношение 4:1 против "Бургас - Александруполис".
Най-силните аргументи против нефтопровода са свързани с опасенията за околната среда, които се подсилват от липсата на информация.
Избирателите казват и че нямат яснота какви са и кой поема гаранциите за сигурността на хората и природата.
Към тези притеснения се добавя и мнението, че тръбата ще се отрази отрицателно на туризма, а същевременно ползите от съоръжението за Бургас са неясни.
Един от най-значимите аргументи на привържениците на проекта (че той ще подпомогне местното икономическо развитие) се приема от малка част от хората, отбелязват социолозите.
Другата базова теза на защитниците на нефтопровода - че в Бургас и сега има много по-опасни предприятия, се споделя от всеки втори избирател, но това е още една причина за противопоставяне на проекта.
Въпреки че резултатите от допитването няма да имат задължителен за централната власт характер, то бе предшествано от активна кампания. Седмица преди референдума срещу проекта протестираха еколози, които бяха подкрепени от известния актьор Тончо Токмакчиев, роден в Бургас.
Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството
Калин Рогачев призова бургазлии да гласуват с "да"
за петролопровода.
Инвестицията в проекта ще надхвърли 1 млрд. долара. Международната проектна компания, която ще изгражда тръбопровода, ще има гаранционен фонд в случай на разлив, аргументира се Рогачев.
"Ползите за България и специално за хората са доста големи при изпълнението на проекта за нефтопровода. Време е да се спре с безсмисления ропот.
Опасност от апокалиптични картини няма, но са големи възможностите да изтървем изгодите", каза още Рогачев, който представи параметрите на проекта на няколко срещи в черноморския град с кметове, общински съветници, представители на неправителствени и екологични организации, студенти, граждани.
Дни преди референдума в специална декларация
ГЕРБ обяви, че изграждането на петролопровода Бургас - Александруполис не е обосновано
не само в екологичен, но и в икономически аспект и е рисково за бюджета на държавата.
Никое правителството и мнозинство нямат право да се държат високомерно и пренебрежително към въпросите, поставяни им от българските граждани, пише в декларацията, в която се посочва, че насроченият в Бургас референдум и позицията на хората от общината не са регионален, а национален въпрос.
Позицията на СДС е категорична, че изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис е абсолютно несъстоятелно по икономически, по екологични, дори и по политически причини, каза на пресконференция в петък в Бургас лидерът на партията Пламен Юруков.
"Това, което ще се случи на 17 февруари в Бургас, е знаково събитие не само за региона, а и за демократичното развитие на България през последните 18 години.
Това е първият референдум, който ще покаже как местното самоуправление върви към своята категорична независимост, защото България в обединена Европа означава много по-голяма и значима роля на местната власт", каза още Юруков.
Кметът на Бургас Димитър Николов (ГЕРБ) алармира, че председатели и членове на секционните избирателни комисии за допитването започнали масово да се отказват, което заплашва провеждането му.
Според представители на десницата причината е оказан им натиск.
Зам.-председателят на общинската избирателна комисия в Бургас Севим Неджатиева заяви, че това са медийни спекулации.
Главният секретар на СДС Пламен Радонов каза, че не вярва референдумът да бъде провален. Ако някой се откаже, той може да бъде заменен, добави и зам.-председателят на ДСБ Даниел Митов.
Созопол и Приморско също мислят за референдуми
за петролопровода.
С единодушно решение на извънредна сесия на общинския съвет на Созопол, по предложение на кмета Панайот Рейзи, е насрочена датата за допитването - 6 април. От общинския бюджет ще бъдат заделени 40 хил. лв. Според съветниците провеждането на референдум е единственият начин българите да изразят своята воля за този проект.
Кметът на Приморско Лиляна Димова планира да внесе декларация срещу изграждането на петролопровода на сесия на общинския съвет в края на февруари.
"Приморско е сред най-динамично развиващите се общини и туристически дестинации по българското Черноморие. Основният ни поминък е пряко свързан с туризма. Логично е да се страхуваме, че и най-малкият разлив на нефт може да ни отнеме всичко това", коментира Димова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!