З а много европейци пенсионирането съвсем не означава начало на заслужена почивка след десетилетия на труд. Все повече хора в пенсионна възраст предпочитат да работят, и то не за удоволствие.
Почти половината от пенсионерите в Португалия, които възлизат на 3 млн., живеят едва с 400 евро на месец. Междувременно животът постоянно поскъпва, а финансовата криза допълнително влошава положението.
Една от предпочитаните професии от пенсионерите в Португалия е шофьор на такси. Жоан е на 65 години и прекарва 10 часа на ден в таксито си: "Тук в Португалия минималната заплата е около 420 евро, а нашите съседи в Испания получават по 1500 евро. Толкова успявам да си докарвам трудно от пенсията ми и от таксито."
Често пъти шофьорите на такси в Португалия са на 75 и дори 80 години. Други пенсионери избират да са портиери, чистачи или улични търговци. 20% от португалците живеят под прага на бедността.
В Украйна, както и в останалите бивши съветски републики, почти всички пенсионери са принудени да работят. За възрастните хора е изключително трудно да преживяват с пенсии, които рядко надвишават равностойността на 80 евро.
Най-силно засегнати от бедността в Украйна са жените. Много често те остават вдовици дълги години, тъй като продължителността на живот при мъжете е под 63 години.
Правителството в Киев, което бе принудено от МВФ да направи ограничения в бюджета на страната, обяви че замразява предвиденото увеличаване на пенсиите.
Така за украинските пенсионери не остава нищо друго освен да се върнат на работа, и то в най-непривлекателните сектори. В някои от мините в Източна Украйна половината от работещите са пенсионирани миньори, които са принудени да работят, за да издържат семействата си.
И най-големите пенсиите в България са малки. Затова и у нас повечето пенсионери са принудени да работят. Минималната пенсия се равнява на 113 лева.
Близо 57 000 пенсионери получават максималният размер от 490 лв. Българските цени догонват европейските и голяма част от пенсията отива за храна и лекарства. Мнозина живеят на ръба на оцеляването.
Масовото предлагане на работа за пенсионери е за детегледачки, домашни помощници, пазачи на различни обществени и частни обекти, общи работници по строежите, продавачи по пазари.
Средният месечен доход, който си докарват към вече отпуснатата им пенсия е различен - от 50-80 лв. до 200-250 лева. Проблем пред част от тези хора е, че имат сериозни здравословни проблеми, и това не ги прави особено работоспособни.
Правителството обаче стимулира пенсионерите да работят. Ако работят, пенсионерите могат да повишат пенсията си.
По тази причина по-голяма част от учителите в средното училище в момента са хора в пенсионнна възраст. Те заместиха напусналите учители.
Друга възможност за пенсионерите е освен пенсия да получават и минимална работна заплата от 220 лева - ако гледат деца до 3 годишна възраст.
Българският модел лансира идеята младите пенсионери да се откажат от пенсия и да продължават да работят или поне да получават по-малка пенсия.
Ако работещите пенсионери в страната ни започнат да взимат само заплата или намалена пенсия, на практика ще се получи постепенно увеличаване на възрастта за пенсиониране, смятат някои експерти.
Според тях това е прекалено либерално положение и противоречи на масовите европейски практики. Привилигеровани остават военните, които при пенсиониране запазват и в бъдеще правото си при пенсиониране да получават толкова брутни заплати, колкото прослужени години имат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!