С тачкуващи и желаещи да работят се сблъскаха тази сутрин на един от порталите на Вазовските машиностроителни заводи (ВМЗ) в Сопот.
Близо 500 души се включиха днес в обявения от КТ "Подкрепа" ефективен протест и блокираха входовете на предприятието, съобщи БТА.
В момента на площадката на оръжейницата стачкуват около 1000 души, съобщи за БГНЕС Маргарита Генева, лидер на "Подкрепа" за регион Карлово.
На единия от порталите се е стигнало до сблъсък между протестиращите и работници, нежелаещи да се включат в стачката. След намесата на органите на реда ситуацията се е нормализирала, уточни председателят на КНСБ в дружеството Иванка Иванова.
КНСБ в заводите се разграничава от протеста на КТ "Подкрепа".
Протестиращите настояват да получат договореното от 1 юли увеличение на минималната за предприятието работна заплата с 22 лева и обещаните им средства за транспортни разходи.
От "Подкрепа" искат още ръководството на дружеството да представи производствената си програма за следващите шест месеца, както и отговор на въпроса дали от предприятието се изнасят към частни фирми машини и продукция.
Изпълнителният директор Иван Иванов заяви преди дни, че до края на годината има сключени договори за производство на продукция за над 14 млн. лв., но това не удовлетвори протестиращите. На 10 ноември Иванов подаде оставка.
До момента проверката на Атанас Съйков, пълномощник на Министерството на икономиката и енергетиката, не е показала наличието на незаконен износ на техника. Съйков бе назначен за пълномощник преди 10 дни по повод твърденията на КТ "Подкрепа".
Продавани са само машини с нулева балансова стойност, които са рециклирани и с получените приходи от 1 млн. лева са закупени нови цифрови стругове.
Колкото до увеличението на заплатите, според колективния трудов договор, то може да бъде получено едва в края на годината със задна дата, уточни Атанас Съйков.
Според него, в момента няма изцяло спрени производствени участъци, но в някои отсъствието на работници се отразява на изпълнението на графиците по поръчките.
"Вазовски Машиностроителни заводи" ЕАД е най-голямото предприятие от военнопромишления комплекс в България. То фигурира в Закона за приватизацията като едно от дружествата от значение за националната сигурност.
Комплексът може да бъде продаден на частен инвеститор по определена от правителството и парламента стратегия. Неотдавна шефът на Агенцията по приватизация Тодор Николов съобщи, че е подготвен проект на стратегия за раздържавяването на комплекса, който чака одобрение.
Приватизацията на комплекса най-вероятно няма да бъде направена през следващата година заради предстоящите избори, прогнозира председателят на АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!