Б ившият лидер на босненските сърби Радован Караджич бе докаран тази сутрин в центъра за задържане на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия в Схевенинген.
Той веднага бе скрит в хангар на пистата, далеч от погледите и камерите на журналистите, съобщи кореспондент на Франс прес от мястото на събитието.
Полицейски ескорт и хеликоптери очакваха Караджич, за да го откарат в центъра за задържане на трибунала в околностите на Хага. Срещу него са повдигнати 11 обвинения, включително за геноцид.
Решението за екстрадицията на бившия лидер на босненските сърби е било взето от министъра на правосъдието Снежана Малович в съответствие със закона за сътрудничество с трибунала в Хага, предаде агенция Бета.
Представител на министерството на правосъдието не бе открит за коментар на тази информация.
Защитата на Караджич се опита да забави екстрадицията му чрез задействане на тромава процедура, но призна, че само може да отложи, но не и да предотврати предаването му на трибунала в Хага.
Роднини на бившия лидер на босненските сърби казаха, че той е в добро състояние на духа и подготвя защитата си. Караджич си е взел два костюма за съдебните заседания - светъл и тъмен.
В центъра Схевенинген прекара няколко години до смъртта си бившият наставник на Караджич, покойният югославски президент Слободан Милошевич.
Тук бившият босненски сръбски лидер ще намери и съратници, и врагове,
отбелязва АФП.
Сред пребиваващите там са седемте офицери и високопоставени представители на Република Сръбска в Босна, чийто президент бе Караджич, процесът срещу които продължава.
Четирима от тях - Вуядин Попович, Любиша Беара, Драго Николич и Винко Пандуревич, са обвинени за участието си в клането в Сребреница. Здравко Толимир, бивш босненски сръбски генерал, който също ще бъде обвинен в геноцид, очаква в центъра за задържане началото на процеса си.
Там е и крайният сръбски националист Воислав Шешел, чийто процес продължава. Станислав Галич, генерал, осъден на доживотен затвор за обстрела на Сараево, очаква в Схевенинген да бъде прехвърлен в затвор, за да излежи произнесената си вече присъда.
Сред враговете на Караджич на първо място е бившият босненски мюсюлмански генерал Расим Делич, срещу когото е повдигнато обвинение за екзекутирането на босненски сръбски войници.
Там е и хърватският генерал Анте Готовина, герой от войната в Хърватия и заклет враг на проекта за Велика Сърбия на Караджич и Милошевич, чийто процес започна през март.
Центърът, където се намират обвиняемите, смятани до осъждането си за "невинни",
няма суровия вид на затвор и позволява на обитателите си да бъдат заедно
в залите за възстановяване и спорт или на шопинг. Килиите там остават отворени през деня.
Затворът, където сега се намират 37 обвинени от войните в бивша Югославия през 90-те години, има общо 84 килии, отбелязва Асошиейтед прес. Всяка от тях е с размер 5,1 м на 3 м и има легло, бюро, умивалник, душ и тоалетна. Затворниците могат да разполагат с компютри, но не им е позволен достъп до интернет.
Те могат да гледат холандски, германски, белгийски и френски телевизионни канали и сателитни програми на собствения си език. Възможно е затворниците да се запишат на езикови курсове или курсове по изкуство или наука.
Затворниците в Схевенинген имат общ гимнастически салон, библиотека, външен двор и стая за почивка с тенис на маса, шах и други игри. Те имат достъп до лекар, сестра и психиатър и до болницата на холандски затвор.
Екстрадирането на Радован Караджич свидетелства, че новото сръбско правителство напълно сътрудничи с международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия и представлява важна стъпка в сътрудничеството на Сърбия и ЕС, заяви говорителят на Европейската комисия Амадеу Алтафаж, цитиран от агенция Бета.
Това е още един добър знак
и стъпка, заедно със самия арест на Караджич , които свидетелстват, че новото сръбско правителство е включено в пълно, подчертавам тази дума, сътрудничество с международния съд за военните престъпления в бивша Югославия, подчерта той.
Алфатаж добави, че това е много важен принос не само за международното правосъдие, но и за мира и стабилността в целия регион.
Главният прокурор на трибунала на ООН Серж Брамерц заяви, че неговият екип в момента ревизира обвинението против Радован Караджич и съдебният процес, макар и комплексен, ще протече по ефикасен и бърз начин, пише вестник "Блиц".
На първата пресконференция след прехвърлянето на Караджич в Хага Брамерц заяви, че е все още рано да се говори кога ще започне съдебният процес, но каза, че на прокуратурата и защитата ще бъдат необходими месеци, за да се подготвят за началото на процеса.
Главният прокурор повтори, че Караджич е в Хага,
за да бъде съден за най-сериозни престъпления
На въпрос на журналист доколко е сигурен, че ще докаже геноцид, Брамерц отговори, че съдиите ще вземат решение за това.
Той добави, че позицията на прокуратурата е да не се сливат дела, но ако скоро бъде арестуван Ратко Младич, това ще бъде сериозна възможност, която ще бъде обмислена.
Четирийсет и шест души бяха приети в центрове за спешна медицинска помощ след сблъсъците по време на снощния митинг в Белград в подкрепа на Караджич.
25 от ранените са полицаи, а 21 - цивилни,
сред които кореспондент на испанска телевизия и журналист от сръбската информационна агенция Бета. Един демонстрант и един служител на реда са били настанени впоследствие в болница, докато по-голямата част от останалите пострадали са получили леки наранявания.
Представител на полицията заяви, че ситуацията в Белград е под контрол и че не очаква нови инциденти тази нощ.
Генералният секретар на Сръбската радикална партия (СРП) Александър Вучич обвини властите в непропорционална употреба на сила при потушаването на уличните безредици.
Вучич отбеляза иронично, че е бил ударен от полицаите "само" четири пъти. Той хвърли вината главно върху президента Борис Тадич, като не пропусна да "благодари" и на председателя на Социалистическата партия на Сърбия (СПС) Ивица Дачич.
Стотина младежи влязоха в сблъсък с полицията в края на митинга в Белград,
свикан от сръбската ултранационалистическа опозиция в знак на протест срещу очакваната екстрадиция на Караджич в Хага, за да бъде изправен пред Международния съд за военните престъпления в бивша Югославия.
Служителите на реда използваха сълзотворен газ, димни гранати и гумени куршуми, за да разпръснат групата, която изпочупила прозорци и офиси на улица близо до Площада на Републиката в центъра на столицата, на който се проведе демонстрацията. Младежите хвърляха по полицаите горящи факли.
Органите на реда успяха да разпръснат групата след около час. Сблъсъци имаше и близо до централата на Демократическата партия на президента Тадич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!