Пожарът в лесопарк "Бакаджик" край Ямбол се разраства и вече е обхванал площ от около 1500 декара смесена гора и храсти, съобщи говорителят на областната дирекция на МВР Татяна Павлова.
В овладяването му са включени два пожарни автомобила, 15 огнеборци и спасители, 10 служители на горското стопанства с два автомобила, два военни модула - 140 души с тежка верижна машина БАТ и група от 14 доброволци от съседното село Търнава.
Павлова допълни, че пресечената местност затруднява директното гасене на огъня. На някои места горят стеблата на дърветата, а на други - високите им части.
През последното денонощие екипите на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" са гасили 287 пожара.
Пожарът в района на Хасковска община се разпространи на площ около 1000 декара - предимно широколистна гора. Той се развива на два фронта - единият е към село Динево, а другият - към село Малево, съобщиха от областното управление "Пожарна безопасност и защита на населението".
В гасенето на огъня участват противопожарни екипи и горски работници, но няма доброволци от близките населени места .Утре в борбата с пожара ще се включат и военнослужещи от хасковското поделение.
Пожарът в резерват "Соколна", близо до района на хижа "Соколница", бе локализиран към 13:30 ч. Екипите са пренасочени към билото на Стара планина, където има още няколко огнища.
В гасенето се включиха два хеликоптера от армията, които все още извършват облитания над площите, засегнати от пожара.
По решение на кризисния щаб в дейностите гасенето не бяха допуснати доброволци - заради опасния скалист район и недостъпните дерета.
Силният вятър обаче създава предпоставки за ново разпалване на огнищата, затова хората са разположени по фронтовете на опасните територии.
Пожарът засегна големи райони със сухи треви и храсти, а на места огънят достигна и до буковата гора. Опожарената площ е трудно да се определи, но по предварителна оценка е между 3000 и 5000 декара.
Трети ден пожарникари и доброволци се борят със стихията, обхванала иглолистен масив в планината Голо бърдо, но не могат да потушат огъня. Пожарът затихва и се разпалва отново."И тази нощ гасихме, сутринта огънят се разгоря отново. Изсипахме 30 т вода, но ефект няма. Ако природата не ни помогне и не завали дъжд, става страшно", каза кметът на Радомир Пламен Алексиев.
Пожарът се е разпрострял на фронт от около 100 дка, като пламъците са обхванали и горски масив от 60 дка черен бор.
За да се локализира пожарът, са изкопани канавки. Ако обаче пламъците стигнат до короните на дърветата, огънят ще се пренесе и в съседните масиви.
Пожарникари от Перник и Радомир участват в гасенето. Помагат им служители от Държавното горско стопанство. Фирми от Радомир също са изпратили доброволци.
Оценка за щетите за пожара край крумовградското село Горна кула ще бъде направена днес.
Отменено е бедственото положение в махала Златолист на крумовградското село Горна кула, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Около 10 необитаеми къщи и селскостопански постройки, 10 пчелни кошери, над 1000 тютюневи низи и над 1000 декара площи станаха на пепел вследствие човешка небрежност в Златолист.
Няма пострадали хора или домашни животни. Сигналът е бил подаден в 14:41 ч. вчера. Задържан е 18-годишен младеж. При разпита той е признал, че е хвърлил неизгасена цигара.
Силният вятър разпалил огъня, прехвърлил го бързо нагоре по ската и доближил къщите в селото. Евакуирани са около 30 души, домашните животни, три леки автомобила, един от които с газова уредба.
Заради огнената стихия, застрашаваща да изпепели цялото село, енергодоставчикът EVN е преустановил захранването с ток. В гасенето на пожара се включиха над 80 от общо стотината местни жители.
Проблемът е в особено силния вятър и наличието на крайно сухи треви и храсти, коментира комисар Христо Тодоров, началник на РЗПАБ в Кърджали.
Мобилизирани са 20 души от Държавното лесничейство. И в момента всички огнеборци, цялото полицейско управление от Крумовград и доброволците дежурят в района, тъй като пожарът е само локализиран, но отделни огнища продължават да горят.
Все още старата селска джамия е обвита в пламъци, пушеци се носят от десетки отделни места на поразения район.
От Националната служба за противопожарна безопасност са настояли да окажат съдействие и с хеликоптери, но комисар Христо Тодоров е дал дума, че ще се справят само с местните сили.
Кризисният щаб остана на мястото с намерението да дежури през цялата нощ. В момента доброволци от селото, огнеборци и полиция наблюдават целия район.Вчера бе овладян горският пожар между белишките села Бабяк, Лютово и Гълъбово. Пожарът бе локализиран към 15 часа.
Пожарът между Велинград и Юндола също е овладян - там горяха 15 дка млади насаждения и е предотвратено унищожаването на 100 годишна борова гора.
Пожарът в района на дупнишкото село Баланово е почти угасен. Огънят обхвана суха растителност, отпадъци и храсти. Снощи беше пресечен пътят на пожара към горския масив.
Високите температури и сухото време през последните дни създадоха предпоставки за инциденти в райони жп инфраструктурата.
Поредните регистрирани пожари са от района на жп гара Телиш, където за един ден, огънят се възпламенява два пъти, съобщиха от НКЖИ.
Вчера, след като екипите на НКЖИ и огнеборците потушиха първия пожар в 14:20 ч., в 16:10 ч., огънят избухна повторно. Огнището се възобновява от силния вятър в района. Огънят е овладян час и половина по-късно.
След инцидента няма щети по железопътната инфраструктура, а движението на влаковете се осъществява по график.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!