К олко имигранти още може да понесе Великобритания и трябва ли страната да отвори вратите си за новата вълна от България и Румъния, която се очаква след присъединяването на двете страни към ЕС?
Това е темата на обширна статия за имигрантския въпрос в Обединеното кралство, публикувана в британския седмичен в. "Сънди таймс".
Неделното издание на "Таймс" цитира позициите на правителството в Лондон, че повечето имигранти от ЕС са млади и остават за кратък период във Великобритания.
Припомнят се и заплахите на някои опоненти, че по-високите британски заплати в сравнение с доходите в родината на имигрантите ще направят притока постоянен.
Според организациите на работодателите на Острова вълната имигранти след разширяването на ЕС от 2004 г. е донесла печалби, допълва вестникът.
Проблемът, както каза британският вътрешен министър Джон Рийд по-рано тази година, е, че достъпът на работна ръка от България и Румъния не може да бъде ефективно ограничен, тъй като британската система за контрол на имиграцията не е "подходяща за тази цел", напомня изданието и заключава: "Така че българите и румънците вероятно ще пристигнат във всички случаи."
В друг материал по темата, озаглавен "Армия от запаса може да обезвреди демографската бомба", пък се казва, че броят на хората в активна възраст нараства главоломно благодарение на имигрантите.
Последните силни сигнали обаче, че Лондон иска да ограничи достъпа на български и румънски работници, предполагат този изключителен ръст на трудоспобното население да отмре, пише "Сънди таймс".
След като обяснява каква е ползата за икономиката от наличието на голям процент работещи граждани, вестникът предупреждава, че имигрантите няма вечно да спасяват Великобритания.
Страната трябва да заложи на британците над 50 години, които искат да
работят, но се сблъскват с възрастова дискриминация на пазара на труда, заключава седмичникът.
По проблема с икономическите имигранти продължава да пише и "Сънди пийпъл", който обявява в заглавие, че близо 3 млн. източноевропейци изчезват всяка година във Великобритания, като вероятно много от тях се установяват тайно и работят нелегално.
"Правителството няма представа колко са на брой тези хора. Това е сериозен
проблем за училищата и болниците", твърди Нийл О'Брайън, шеф на мозъчния тръст "Отворена Европа".
Близо 4,5 млн. души годишно от новите страни членки на ЕС посещават Великобритания като Полша. Учудващо е, че вътрешното министерство няма механизъм, чрез който да установи колко от тях напускат страната, пише вестникът.
Говорител на британското МВР признава, че това е така. В селското стопанство и във фирмите за опаковане на храни "изчезват" шест на всеки 10 източноевропейци.
Агенциите по труда осигуряват 100 хил. работници годишно за фермите и заводите, но само 41 хил. от тях са официално регистрирани. Шокиращите данни идват на фона на признанието на правителството, че сериозно е подценило броя на източноевропейците, идващи във Великобритания.
Миналата седмица стана ясно още, че имиграцията е помогнала населението на Великобритания да надмине 60 млн. Положението се очаква да се влоши догодина, когато Румъния и България се присъединят към ЕС, предупреждава вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!